Jałówki od narodzin do pierwszego wycielenia
Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka wzięli udział już w piątej edycji Alta Dairy School, która 3-4 listopada odbyła się w Ślesinie w woj. wielkopolskim. Tematem tegorocznej konferencji był okres okołoporodowy począwszy od zasuszenia krów przez narodziny cielęcia, jego odchów aż do pierwszego wycielenia jałówki.
Głównym wykładowcą był lekarz weterynarii, specjalista do spraw żywienia Robert B. Corbett ze Stanów Zjednoczonych. W swoich wystąpieniach dokładnie omówił cały okres okołoporodowy począwszy od postępowania i żywienia krów mlecznych w zasuszeniu i po wycieleniu a także postępowanie z nowonarodzonym cielęciem aż do momentu pierwszej inseminacji i wycielenia jałówki.
- W tym roku zorganizowaliśmy już piątą edycję naszej szkoły. Cieszymy się bardzo, że nasza konferencja wciąż cieszy się tak dużym zainteresowaniem - rozpoczął spotkanie Jarosław Dmowski, manager Alta Polska.
- Upadki cieląt i problem z ich odchowem jest bezpośrednio związany z błędami popełnianymi w okresie zasuszenia. Są to m.in. słaby dobrostan krów na porodówce oraz złe postępowanie z krowami przed wycieleniem a także słaba jakość siary i błędy popełniane w trakcie jej podawania oraz nieprawidłowe żywienie krów w okresie ostatnich trzech tygodni przed porodem - rozpoczął swoje wystąpienie Robert B. Corbett.
Hodowcy powinni postawić sobie cele, aby uniknąć tych problemów. Należą do nich między innymi maksymalizacja pobrania przez krowy suchej masy dawki pokarmowej, optymalny poziom białka i energii w paszy a także minimalizacja stresu, który wpływa na osłabienie odporności organizmu zarówno krowy jak i cielęcia.
Krowy w pierwszym etapie zasuszenia tj. w pierwszych pięciu tygodniach na wielu fermach w Stanach Zjednoczonych są żywione TMR-em laktacyjnym. Jednak w okresie ostatnich trzech tygodni poprzedzających poród nie wolno skarmiać tej paszy, ponieważ zawiera ona substancje buforujące niepożądane w tym czasie dla organizmu krowy.
- Prawidłowe odpajanie siarą cieląt to klucz do wyprodukowania wysokowydajnej i zdrowej krowy w przyszłości. Hodowcy powinni zdoić całą pierwszą siarę od krowy po wycieleniu i dwukrotnie odpoić nią cielę. Pierwszy raz od razu po narodzinach w ilości 4 litry, a drugi po 6-8 godzinach w ilości 2 litry. W międzyczasie siara powinna być maksymalnie szybko schłodzona, żeby nie mogły rozwijać się w niej bakterie - tłumaczył Robert B. Corbett.
W dawce dla jałówek po odsadzeniu od mleka bądź pójła balans energii do białka musi przemawiać na korzyść tego pierwszego. Aby zwierzęta te przyrastały w beztłuszczową masę mięśniową potrzebują dobrej jakości białka. Zbyt dużo energii wpłynie na ich otłuszczenie a także gorszą budowę wymienia.