Wysokowydajne pierwiastki. Jak możemy je wyprodukować?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-05-2018,15:00 Aktualizacja: 27-05-2018,15:00
A A A

Cielęta. To od nich wszystko się zaczyna. Należy im zapewnić optymalną ilość wysokiej jakości siary, najlepiej cztery litry po urodzeniu, a następnie mleko bądź wysokiej jakości preparat mlekozastępczy oraz paszę stałą.

Biegunki cieląt prowadzą do wzrostu ryzyka wczesnych chorób oddechowych. Jałówki leczone z powodu zapalenia płuc mają 2,5 razy wyższe ryzyko śmierci po 90 dniu życia, około 4 kg niższą masę ciała w wieku 6 miesięcy, od 67 do 160 g niższe średnie dobowe przyrosty po wycieleniu oraz tendencję do niższej produkcji mleka w pierwszej laktacji.

Cielęta w pierwszym tygodniu życia powinny otrzymywać ilość mleka lub pójła równą 12-15 proc. ich masy ciała. Dla 40 kg zwierząt jest to 2,5 do 3 litrów podawanych dwa razy dziennie czyli w sumie 5 do 6 litrów.

mleko, produkcja mleka, cena mleka, bydło mleczne

Mleko tańsze niż marcu ale droższe niż przed rokiem

Cena skupu mleka w kwietniu w porównaniu do marca ponownie zmalała. Była ona niższa o 2 grosze i wyniosła 1 złoty 32 grosze za litr. Co ciekawe była ona o jeden grosz wyższa niż przed rokiem. Cena mleka w kwietniu tylko w jednym...

W okresie od 64 do 70 dnia należy odsadzić cielęta od paszy płynnej w oparciu o spożycie przez nie startera wysokiej jakości. Mieszanka ta powinna się charakteryzować się podobną zawartością białka do mleka czy pójła, aby utrzymać dotychczasowy średni dobowy przyrost masy ciała cieląt.

Zazwyczaj około 5 miesiąca do dawki wprowadzane są pasze fermentowane czyli kiszonki z kukurydzy i traw.

Niezwykle ważne jest zbilansowanie diety w taki sposób, aby przyrost masy ciała z dostępnego białka był większy niż z energii metabolicznej o 0,2 do 0,3 kg. Zapobiegnie to nadmiernemu otłuszczeniu tych zwierząt.

W momencie krycia jałówki powinny osiągnąć 55 proc. masy ciała dojrzałej krowy (ok. 400 kg) oraz 85-90 proc. docelowej wysokości w kłębie. Zazwyczaj jest to 1,3 m. Przy prawidłowo prowadzonym intensywnym odchowie wskaźniki te można osiągnąć już w 12 miesiącu ich życia.

Jeżeli po 3-4 inseminacjach bądź sześciu 21-dniowych cyklach, w których jałówka mogła być pokryta nadal nie jest cielna, powinna zostać wybrakowana. Problemy z zacieleniem będą się ciągnąć przez jej całe życie. Ponadto zbyt późno zapłodnione samice są częściej brakowane przed porodem i w czasie pierwszej laktacji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w najnowszym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 3/2018. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA