Surowe kary za utrudnienie polowania, czyli nowe prawo już obowiązuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2020,11:45 Aktualizacja: 31-01-2020,11:51
A A A

Opublikowana została specustawa dot. zwalczania afrykańskiego pomoru świń - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Od dziś obowiązują jej przepisy m.in. dotyczące odstrzałów dzików i kar za utrudnianie polowań.

Chodzi o ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, która wprowadza regulacje prawne służące zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, w szczególności afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz związanej z rozszerzaniem się obszaru występowania ASF konieczności redukcji populacji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, dziki, drony, kamery termowizyjne, psy myśliwskie, asf, odstrzał sanitarny

Kamery termowizyjne, drony, tłumiki i psy w walce z dzikami

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....
Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększeniu bioasekuracji.

Do najważniejszych zmian należy m.in. wprowadzenie do Prawa łowieckiego regulacji dotyczącej odstrzału sanitarnego. Odstrzał sanitarny będzie odbywał się na podstawie indywidualnego upoważnienia, wydanego odpowiednio przez zarządzającego obwodem łowieckim dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Ponadto zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego do organów Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej o pomoc w zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie. Za utrudnianie polowania będzie groziła kara.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, bioasekuracja, prawo łowieckie

Specustawa ASF z podpisem prezydenta

Kary grzywny i więzienia za utrudnianie polowań, odstrzał sanitarny z użyciem broni z tłumikiem oraz zmiany zasady wyboru Łowczego Krajowego wprowadza m.in. ustawa o zwalczaniu ASF, którą podpisał Andrzej Duda. Chodzi o ustawę z 20 grudnia...

Ustawa wprowadziła także regulację dotyczącą przestrzegania zasad bioasekuracji podczas polowania lub odstrzału sanitarnego. Przewiduje też nowy tryb powoływania i odwoływania Łowczego Krajowego oraz łowczego okręgowego. Będzie go powoływał i odwoływał minister właściwy do spraw środowiska.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienia wirusa ASF do Zachodniej Polski gdzie jest zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce chodzi o woj. wielkopolskie, łódzkie i kujawsko-pomorskie. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA