Hodowcy świń pozostawieni sami sobie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-12-2016,8:25 Aktualizacja: 14-12-2016,9:45
A A A

Producenci i hodowcy świń realizujący inwestycje związane z budową nowych chlewni lub modernizacją starych obiektów muszą uzyskać obowiązkowe pozwolenia. Taka procedura jest kosztowna i trwa ok. 1,5 roku i to w sytuacji, kiedy nie ma społecznych protestów.

Zebranie pozwoleń i dokumentacji wymaga pomocy ekspertów, projektantów i doradców, którzy doskonale znają obowiązujące przepisy dotyczące zwłaszcza ochrony środowiska, oceny oddziaływania i budowlane.

chlewnia, burmistrz, protesty, trzoda chlewna

Hodowcy od dwóch lat walczą o pozwolenie na budowę chlewni

Hodowcy Paweł Kaszkowiak wraz z bratem Jarosławem zdecydowali się wybudować nową chlewnię. Obecnie posiadają 50 loch w cyklu zamkniętym. Docelowo chcieli ją powiększyć do 175 sztuk. Niestety burmistrz wraz z mieszkańcami skutecznie im to...

Hodowcy świń muszą zebrać całą niezbędną dokumentację. W dużym uproszczeniu są to opracowanie przez biegłych raportu o oddziaływaniu na środowisko, uzgodnienie raportu ze służbami ochrony środowiska i sanitarnymi oraz uzyskanie decyzji środowiskowej w urzędzie gminy, opracowanie wniosku i uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w tym samym urzędzie, opracowanie mapy projektowej, geotechniki i projektu budowlanego przez geodetę, geologa i projektantów oraz ich uzgodnienie w celu uzyskania pozwolenie na budowę w starostwie.

- Bardzo często okazuje się, że już pierwszy etap tej procedury czyli uzyskanie decyzji środowiskowej jest barierą nie do pokonania. Chodzi głównie o protestujące organizacje ekologiczne oraz mieszkańców - tłumaczy Danuta Leśniak, ekspert Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

W praktyce bardzo często negatywną rolę odgrywają władze gminy, które z braku odwagi i własnych merytorycznych argumentów wykorzystują przepisy o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska do przedłużania spraw i organizowania populistycznych wiejskich zebrań.

fermy trzody, świnie, ministerstwo infrastruktury, trzoda chlewna

Wielkoprzemysłowe fermy pod obstrzałem

Duże fermy trzody chlewnej, ale także innych zwierząt jak bydło oraz futerkowe, są traktowane przez media niezwiązane z rolnictwem jako zło konieczne. Wszystko przez projekt ustawy KUP, który przygotowuje ministerstwo infrastruktury. Krajowy...

- Mimo łamania przepisów merytorycznych i administracyjnych władze nie ponoszą praktycznie żadnej odpowiedzialności prawnej i finansowej za koszty i straty inwestora, a zależność urzędnicza powoduje, że próby udowodnienia naruszenia prawa i uzyskanie zadośćuczynienia są skazane na porażkę - czytamy w opracowaniu KZP-PTCH pt: Perspektywy i wyzwania dla rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce. Unijne i krajowe bariery o charakterze formalno – prawnym.

Z drugiej strony są także hodowcy, którzy wykonują tzw. samowolę budowlaną. W sytuacji podjęcia budowy, modernizacji budynków, przebudowy lub montażu typowych silosów na paszę bez dopełnienia wymogów prawa budowlanego, nadzór budowlany wszczyna postępowanie pod groźbą nałożenia kar.

Niestety przepisy budowlane w sytuacji, kiedy jesteśmy zagrożeni transmisją afrykańskiego pomoru świń nie przewidują uproszczonej procedury pilnego wykonania np. wanien lub komór dezynfekcyjnych czy śluz sanitarnych. Tymczasem hodowcy ze stref, które sąsiadują z obszarem zagrożonym są zmuszeni do wykonywania takich inwestycji.

Artykuł ten jest częścią opracowania KZP-PTCH pt. Perspektywy i wyzwania dla rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce. Unijne i krajowe bariery o charakterze formalno – prawnym, której autorem jest Pani Danuta Leśniak, ekspert Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA