WIR: katastrofa na rynku trzody chlewnej!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2025,12:20 Aktualizacja: 16-01-2025,12:35
A A A

Sytuacja na rynku trzody chlewnej jest krytyczna i wymaga zdecydowanych oraz natychmiastowych działań - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) w związku z sygnałami napływającymi od tamtejszych hodowców.

WIR 16 stycznia wystąpiła do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza o natychmiastową interwencję u ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w sprawie dramatycznej sytuacji, w jakie znajdują się producenci trzody chlewnej w Polsce.

„Obecne warunki gospodarcze, w połączeniu z regulacjami wynikającymi z występowania ASF, doprowadziły do głębokiego kryzysu w branży oraz sytuacji, w której Polska, pomimo posiadanych zasobów i doświadczenia, stała się największym importerem wieprzowiny w Europie” – czytamy w wystąpieniu wielkopolskiej Izby.

minister rolnictwa, siekierski, bezpieczeństwo żywnościowe, rolnictwo

Siekierski: produkcja trzody chlewnej powinna odbywać się w warunkach niemal laboratoryjnych

Bezpieczeństwo żywnościowe, obok militarnego, informatycznego, zdrowotnego i socjalnego, to jedno z przesłań, które będą nam przyświecały podczas sprawowania prezydencji w Radzie UE od 1 stycznia 2025 r. – powiedział minister rolnictwa...

Perturbacje na rynku trzody chlewnej

Jak w nim dodano, producenci trzody chlewnej od dłuższego czasu zmagają się z rekordowo niskimi cenami skupu żywca, które nie pokrywają kosztów produkcji. W dodatku hodowcy znajdujący się w strefach czerwonych i różowych, związanych z występowaniem afrykańskiego pomoru świń, napotykają na dodatkowe trudności związane z ograniczeniami w przemieszczaniu zwierząt oraz niemożnością sprzedaży „tradycyjnym” odbiorcom.

„Skutkiem tego jest znaczne ograniczenie możliwości zbytu oraz spiętrzenie problemów finansowych w gospodarstwach. Dodatkowo dalszy spadek pogłowia trzody chlewnej i ograniczenie zapotrzebowania tego sektora na zboże paszowe spowodują powiększenie się nadwyżki zbóż na polskim rynku, którą trzeba będzie wyeksportować po niskich cenach światowych, co również uderzy w gospodarstwa rolne zajmujące się wyłącznie produkcją roślinną” – ostrzega WIR.

Niskie ceny i ograniczenia w strefach

W jej ocenie, kluczowymi problemami na rynku trzody chlewnej, wymagającymi natychmiastowych działań, są:

  1. Niskie ceny skupu żywca – obecne stawki sprawiają, że produkcja trzody chlewnej staje się nieopłacalna.
  2. Ograniczenia w strefach czerwonych i różowych – przepisy uniemożliwiają swobodny transport i sprzedaż zwierząt poza strefę, co prowadzi do nadwyżek produkcyjnych i pogorszenia się sytuacji ekonomicznej hodowców.
  3. Brak wsparcia finansowego dla hodowców, którzy najbardziej ucierpieli z powodu obecnych restrykcji.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników dramatycznie maleje. Kolejna obniżka na VEZG!

Trzecie notowanie VEZG w 2025 roku i druga tak duża obniżka ceny. Tuczniki potaniały o kolejne 10 centów. Sytuacja na rynku świń staje się dramatyczna. Cena tuczników w notowaniach z 15 stycznia zmalała po raz kolejny o 10...

Mechanizmy wsparcia finansowego

Samorząd rolniczy z Wielkopolski w piśmie do KRIR prosi o podjęcie następujących działań w celu poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej:

  1. Wprowadzenie mechanizmów wsparcia finansowego dla hodowców trzody chlewnej, w szczególności tych znajdujących się w strefach czerwonych i różowych.
  2. Umożliwienie eksportu trzody chlewnej oraz zniesienie nadmiernych ograniczeń w przemieszczaniu zwierząt z obszarów objętych restrykcjami.
  3. Wdrożenie programów stabilizujących ceny skupu żywca poprzez wspieranie sprzedaży krajowej i zagranicznej.
  4. Organizacja kampanii edukacyjnej wśród konsumentów, promującej spożycie polskiej wieprzowiny.

Gospodarstwa zagrożone likwidacją

„Uważamy, że sytuacja na rynku trzody chlewnej jest krytyczna i wymaga zdecydowanych oraz natychmiastowych działań. Bez wsparcia ze strony resortu rolnictwa, wielu hodowców zmuszonych będzie do likwidacji gospodarstw, co będzie miało poważne konsekwencje dla polskiego rolnictwa i gospodarki. Liczymy na pilną reakcję ministerstwa oraz podjęcie stosownych kroków w celu ochrony polskich rolników i wsparcia sektora trzody chlewnej” – podsumowano wystąpienie.

Poleć
Udostępnij