Program zwalczania ASF będzie kontynuowany. Zmiana w badaniu dzików
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w piątek projekt rozporządzenia resortu rolnictwa ws. wprowadzenia w Polsce latach 2025–2027 programu walki z afrykańskim pomorem świń. To kontynuacja programu walki z ASF w 2024 r.
Jak podał resort rolnictwa, program "mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Hodowcy nie dostali odszkodowań za świnie wybite w związku z ASF. Dlaczego?
Resort zaznaczył, że jest on kontynuacją działań prowadzonych zgodnie z programem realizowanym w 2024 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r.
Autorzy projektu zwrócili uwagę, że w stosunku do programu z 2024 r., odstąpiono od przeprowadzania badań serologicznych testem ELISA u dzików w całej Polsce.
"Zgodnie z Rozdziałem III pkt 2.12. „Zawiadomienia Komisji w sprawie wytycznych dotyczących zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń oraz zwalczania i likwidacji tej choroby w Unii („wytyczne dotyczące ASF”)”, podstawowym testem służącym do wykrywania ASF u dzików na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF oraz na obszarze wolnym jest test PCR. Natomiast wykrywanie przeciwciał testem ELISA nie powinno być stosowane do wczesnego wykrywania wirusa ASF, lecz jako test uzupełniający. Sam pozytywny wynik testu serologicznego nie musi wskazywać na występowanie wirusa, dlatego też jego wykonywanie w państwie członkowskim nie jest obowiązkowe" - napisano w uzasadnieniu do projektu
Jak zauważono, odstąpienie od badań ELISA u dzików zmniejszy koszty programu.
Nowy program nadzoru zwierząt ze względu na ptasią grypę. Co zawiera projekt?
Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, bardzo zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem, więc choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Jednakże - jak podkreślił resort rolnictwa - wystąpienie ASF to narażenie danego państwa na ogromne straty finansowe, związane z całkowitym zablokowaniem możliwości eksportu świń lub wieprzowiny do państw trzecich, jak również z brakiem możliwości handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego wewnątrz UE. Ponadto wystąpienie ASF niesie ze sobą konieczność wypłaty odszkodowań za zwierzęta zabite z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz inne koszty związane ze zwalczaniem tej choroby.
Resort zaznaczył, że program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Zaproponował, by rozporządzenie weszło w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia, a sam program był stosowany od dnia 1 stycznia 2025 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś