Odszkodowania przy zwalczaniu chorób zwierząt do zmiany. Procentowa obniżka zamiast twardej odmowy?
Będą zmiany dotyczące systemu odszkodowań przyznawanych w procesie zwalczania chorób zwierząt – podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ( MRiRW). I podaje, jakie to planowane roszady.
Poseł PiS Andrzej Gawron w wystosowanej w styczniu interpelacji podkreślił, że „sytuacja związana z rozwojem ASF (afrykańskiego pomoru świń – red.) w Polsce zaczyna być krytyczna”. Zapytał Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) m.in., czy pracuje ono nad systemem odszkodowań, który skuteczniej rekompensowałby straty poniesione przez rolników, tak by rekompensata związana z wystąpieniem chorób i tego konsekwencjami, obejmowała pełną wysokość poniesionych strat.
![ARiMR, ASF, trzoda chlewna, hodowcy świń, rezygnacja z hodowli trzody chlewnej, rekompensaty, wirus ASF](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/17/4229/1/asf_tablica,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Rekompensaty za zaprzestanie hodowli świń w związku z ASF wypłacone
Zamiast odmowy wypłaty odszkodowania
Ustosunkowując się do tego wystąpienia MRiRW podkreśla w piśmie z 4 lutego, że „w aktualnie procedowanym rządowym projekcie ustawy o zdrowiu zwierząt (UC40) przewiduje się pewne zmiany dotyczące systemu odszkodowań przyznawanych w procesie zwalczania chorób zwierząt”.
Według resortu, projektowane przepisy obejmują przede wszystkim zmiany warunków i zasad przyznawania takich odszkodowań w szczególności poprzez:
1) umożliwienie przyznawania odszkodowań za zwierzęta, które padły po dokonaniu powiadomienia o podejrzeniu wystąpienia choroby, jeżeli organ Inspekcji Weterynaryjnej stwierdzi, że takie zwierzęta padły z powodu zachorowania na chorobę objętą zwalczaniem;
2) wprowadzenie systemu procentowej obniżki kwoty odszkodowania w miejsce bezwzględnej odmowy wypłaty odszkodowania w zależności od wagi stwierdzanych uchybień.
![wir, wiw, asf, odszkodowania](/gfx/agropolska/_thumbs/pl/defaultaktualnosci/65/18307/1/podsuswin_fot._dk,lIN73mShlVTPprnSWaum.jpg)
Hodowcy nie dostali odszkodowań za świnie wybite w związku z ASF. Dlaczego?
Środki w rezerwie celowej i u wojewodów
Ponadto - odpowiadając na kolejne pytanie w ramach interpelacji, dotyczące środków przeznaczonych na walkę z ASF w budżecie na rok 2025 - ministerstwo podkreśla, że pieniądze na ten cel, w tym odszkodowania dla rolników, są corocznie planowane w rezerwie celowej budżetu (w części „Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej”). Ponadto środki na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt są ujmowane w części budżetów wojewodów.
Tyle pieniędzy zarezerwowano w budżecie
„W przypadku rezerwy celowej i budżetów wojewodów nie wyodrębnia się, na etapie planowania, części tych środków z przeznaczeniem na zwalczanie poszczególnych chorób zakaźnych zwierząt i wypłatę odszkodowań dla rolników” – zastrzega resort rolnictwa.
Jak podaje, w ustawie budżetowej na rok 2025 w budżetach wojewodów zaplanowano kwotę 373.990.000 zł. Natomiast w rezerwie celowej została przewidziana kwota w wysokości 547.768.000 zł.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś