Kraków. Urząd chce karania mandatami za dokarmianie dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2024,8:05 Aktualizacja: 07-12-2024,19:49
A A A

Krakowski urząd miasta zapowiedział, że wystąpi do straży miejskiej z wnioskiem o wystawianie mandatów karnych osobom dokarmiającym dzikie zwierzęta. Zdaniem magistratu, stanowi to główny problem w zwalczaniu licznej populacji dzików w mieście.

Mandaty karne za dokarmianie dzików i zaśmiecanie to pomysł zespołu zadaniowego ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie Krakowa. Został on powołany przez prezydenta miasta w lutym ub.r. w odpowiedzi na liczną obecność tych zwierząt.

Według urzędu, podejmowane od tego czasu działania, w tym akcje edukacyjne na temat właściwego postępowania z dzikimi zwierzętami w mieście, okazały się niewystarczające. Głównym problemem jest - zdaniem magistratu - ich ciągłe dokarmianie.

ognisko asf, ASF u dzików, ognisko asf u dzików, dziki, wirus ASF, Inspekcja Weterynaryjna, martwe dziki, padłe dziki

Ile dzików było w ogniskach ASF, a ile zostało odstrzelonych?

Liczba ognisk u dzików w Polsce do 18 listopada wyniosła 1 736. Czy tegoroczna dynamika szerzenia się wirusa u dzików jest porównywalna z poprzednimi latami? Krzysztof Jażdżewski, główny lekarz weterynarii w...

"Trzeba mieć świadomość, że lekceważenie apeli o niedokarmianie dzikiej zwierzyny, wyrzucanie resztek jedzenia przez okno oraz na trawniki przed blokami, nieodpowiednie zabezpieczanie odpadów przez wspólnoty mieszkaniowe, które zostało zgłoszone Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, stanowi najpoważniejszy problem w zwalczaniu dzików i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców" – podał w komunikacie urząd.

Magistrat powołał się na opinię kół łowieckich, które stwierdziły problemy z nadmierną populacją dzików w takich rejonach miasta, jak Kliny, Borek Fałęcki, okolice Zakrzówka i kopca Piłsudskiego.

W skład zespołu zajmującego się kwestią dzików w Krakowie wchodzą przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych związanych z ochroną środowiska, kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia dla zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, komendy policji, naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego oraz powiatowy lekarz weterynarii.

Poleć
Udostępnij