Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje na jakich zasadach wyznacza się ubojnie, do których mogą trafiać świnie z obszarów ASF.
Wyznaczenie zakładów do prowadzenia ubojów świń pochodzących ze strefy niebieskiej jest dokonywane na wniosek podmiotu. Powinno to być realizowane w drodze decyzji administracyjnej, ze względu na nakładanie na zakład szczególnych obowiązków i zasad postępowania związanych z występowaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Ubój świń, rozbiór i przetwórstwo mięsa zwierząt z obszaru zagrożenia mogą być przeprowadzane tylko w wyznaczonych rzeźniach, zakładach rozbioru i zakładach przetwórstwa.
Obowiązek wyznaczenia dotyczy również wszystkich ww. zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożenia, jeśli prowadzą ubój świń lub dalszą obróbkę mięsa od zwierząt pochodzących spoza obszaru zagrożenia.
Blokowanie przemieszczania świń ze stref ASF nadal ma miejsce. Problemy dotyczą głównie nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą, gdzie wirus wcześniej nie występował. Rolnicy nadal skarżą się, że po ponad 6 latach...
Wyznaczenie jest dokonywane na wniosek podmiotu. Pomimo braku przepisu rozstrzygającego formę zatwierdzenia, powinno to być realizowane w drodze decyzji administracyjnej, ze względu na nakładanie na zakład szczególnych obowiązków i zasad postępowania związanych z występowaniem ASF – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Forma ta pozwala na ewentualne odwołania i prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie spełniania wymogów dotyczących ASF.
Wnioskujący podmiot powinien dołączyć dokument z opisem tworzony w ramach dobrej praktyki produkcyjnej i dobrej praktyki higienicznej.
Powinien znaleźć się w nim sposób zapewnienia rozdziału uboju, rozbioru i przetwórstwa mięsa świń pochodzących z obszaru zagrożenia, od tych pochodzących z innych obszarów, sposób zapewnienia rozdziału zbierania i utylizacji produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń pochodzących z obszaru zagrożenia o od tych pochodzących z innych obszarów.
W związku z nakazem wojewody w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski trwają prace nad budową ogrodzeń ograniczających migrację zwierząt. Chodzi o przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się ASF. Płoty finansowane ze środków...
Dokument powinien również zawierać sposób zapewnienia pełnego rozdziału produkcji, identyfikacji i rozchodu mięsa i produktów mięsnych znakowanych znakiem identyfikacyjnym w kształcie koła lub pięciokąta, jeśli ma zastosowanie, od tych znakowanych znakiem owalnym.
Należy w nim umieścić także zasady dystrybucji świeżego mięsa opatrzonego znakiem:
-
owalnym, co oznacza brak ograniczeń w handlu wewnątrz UE, ale z możliwymi ograniczeniami przy eksporcie do państw trzecich, zgodnie z wymaganiami danego państwa trzeciego;
-
okrągłym, co zezwala na dystrybucję wyłącznie na terytorium Polski;
-
pięciokątnym, co zezwala na dystrybucję wyłącznie na obszarze zagrożenia, na terenie którego zlokalizowany jest zakład produkcyjny;
Wyznaczenie zakładu, który w ramach standardowych kontroli spełniania wymagań UE nie wykazywał znaczących odchyleń od wymaganych prawem standardów zapewnienia bezpieczeństwa żywności, nie musi być poprzedzone kontrolą na miejscu, a jedynie analizą przedstawionej dokumentacji. W przypadku wątpliwości powiatowy lekarz weterynarii zastrzega sobie prawo przeprowadzenia kontroli.
Po wyznaczeniu zakładu, powiatowy lekarz weterynarii zapisuję taką informację w Rejestrze Podmiotów Paszowych, Utylizacyjnych i Żywnościowych. Dodatkowo wysyła informację do głównego lekarza weterynarii o zakresie wyznaczenia.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ