Wydawanie odmownych decyzji na przemieszczenie i powoływanie się powiatowego lekarza weterynarii na analizę ryzyka w przypadku przemieszczania świń spełniających warunki rozporządzenia jest błędną interpretacją przepisów i nie powinno mieć miejsca.
Blokowanie przemieszczania świń ze stref ASF nadal ma miejsce. Problemy dotyczą głównie nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą, gdzie wirus wcześniej nie występował.
Rolnicy nadal skarżą się, że po ponad 6 latach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) w dalszym ciągu zdarza się, że powiatowi lekarze weterynarii blokują możliwość przemieszczenia świń.
Problem ten dotyczy zazwyczaj nowych obszarów objętych czerwoną i niebieską strefą ASF, gdzie wirus wcześniej nie występował - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Lekarze wydając decyzje odmowne często opierają się na przeprowadzonej analizie ryzyka, która została wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia z dnia 2 lutego 2018 r.
Cena żywca wieprzowego w Polsce w pierwszym tygodniu grudnia spadła o kolejne 2 gr za kg. Jednocześnie była ona o 13% niższa niż przed miesiącem i 38,5% niższa niż przed rokiem. Żywiec wieprzowy W Polsce od kwietnia bieżącego roku tanieje....
Przedstawiciele ministerstwa wyjaśniają, że odnosząc się do kwestii przemieszczania świń z obszaru objętego ograniczeniami (tzw. strefy czerwonej) i obszaru zagrożenia (tzw. strefy niebieskiej) należy zauważyć, że zgodnie z § 4 i 5 rozporządzenia z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, gospodarstwo musi spełniać określone wymagania, aby świnie mogły być przemieszczane poza obszar objęty ograniczeniami i zagrożenia.
Należy podkreślić, że wymagania warunkujące dopuszczalność przemieszczenie tych zwierząt są określone w decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz. Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63, z późn. zm.), która została wdrożona w ww. rozporządzeniu.
Dodatkowa ocena ryzyka jest przeprowadzana w przypadku wysyłki świń do natychmiastowego uboju w przypadku wywozu świń do rzeźni bez konieczności spełnienia wymogu zakazu wprowadzania świń do ocenianego gospodarstwa przez 30 dni przed przemieszczeniem zwierząt, zgodnie z § 4 ust 2b ww. rozporządzenia.
Eksperci z POLPIG podkreślają, że przy wydawaniu odmownych decyzji na przemieszczenie, powoływanie się powiatowego lekarza weterynarii na analizę ryzyka w przypadku przemieszczania świń spełniających warunki rozporządzenia jest błędną interpretacją przepisów i nie powinno mieć miejsca.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ