Ceny wieprzowiny są coraz niższe, a spożycie rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2015,8:15 Aktualizacja: 05-12-2015,12:05
A A A

Krajowa konsumpcja wieprzowiny może wynieść w tym roku 41 kilogramów na osobę. Brak dostępu do części rynków sprawia, że ilość mięsa w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie. Szansą dla producentów byłoby ponowne otwarcie azjatyckich krajów.

- Badania prowadzone przez zespoły związane z Polskim Mięsem pokazują, że do 2030 roku spożycie wieprzowiny powinno wzrosnąć do 46 kg na głowę. Konsumpcja w Unii Europejskiej również minimalnie idzie w górę - o 1-2 proc. – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dariusz Formela, prezes zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego Duda.

mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, rynek mięsa, rosyjskie embargo

Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny po nowym roku

Komisja Europejska potwierdziła, że nowy system dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie uruchomiony na początku stycznia 2016 roku. Głosowanie nad projektem systemu tego wsparcia zaplanowano na 1 grudnia. Bruksela zadecydowała o...

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, w 2014 roku Polacy kupili o 1,4 proc. więcej mięsa niż rok wcześniej. Wieprzowina zaczęła odzyskiwać rynek bowiem przed rokiem jej spożycie wyniosło 38,5 kg na mieszkańca wobec 35,5 kg w 2013 r. Agencja Rynku Rolnego szacuje (uwzględniając spadek cen detalicznych), że konsumpcja tego mięsa w 2015 roku może wzrosnąć do 41 kg na mieszkańca.

- Przyjmujemy, że ceny wieprzowiny i pszenicy będą w przyszłym roku na podobnym poziomie jak w bieżącym. Może się jednak zdarzyć, że stawki będą, niestety, niższe. W ciągu roku różnice mogą oscylować o ok. 1 proc. - ocenia Formela.

Wzrost europejskiej i krajowej produkcji żywca wieprzowego oraz rosyjskie embargo spowodowały, że w pierwszej połowie 2015 roku unijne ceny trzody chlewnej były niższe niż przed rokiem. Obecnie żywiec wieprzowy skupuje się średnio za ok. 4,16 zł za kg, a jeszcze pod koniec 2013 roku po blisko 6 zł.

- Ceny trzody chlewnej w Polsce są bardzo mocno skorelowane z wynikami i stawkami dyktowanymi przez rynek niemiecki. Średnie ceny są u nas niższe od niemieckich, natomiast nadal nie pokrywają w przypadku wielu mniejszych producentów kosztów działalności - zaznacza prezes PKM Duda.

[WIDEO] Mówi Dariusz Formela, prezes zarządu Polski Koncern Mięsny Duda

Na wyniki finansowe firm z branży mięsnej wpłynął brak dostępu do rynków unii celnej, Rosji, krajów Dalekiego Wschodu (przede wszystkim Chin, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu) ze względu na wykryte w Polsce w ubiegłym roku przypadki choroby afrykańskiego pomoru świń.

Mimo embarga nałożonego na naszą wieprzowinę jej eksport rośnie. Z obliczeń ARR na podstawie wstępnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że sprzedaż żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów poszła w górę o 5 proc. w skali roku (dane do końca sierpnia) do  421 tys. ton.

- Rynki azjatyckie są zamknięte dla Polski ze względu na ASF. Polski rząd musi doprowadzić do zmiany tych pozwoleń tak, żeby regionalizacja pozwoliła nam wrócić na te rynki - podkreśla na koniec Formela.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA