Dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny po nowym roku
Komisja Europejska potwierdziła, że nowy system dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny zostanie uruchomiony na początku stycznia 2016 roku. Głosowanie nad projektem systemu tego wsparcia zaplanowano na 1 grudnia.
Bruksela zadecydowała o przywróceniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny podczas nadzwyczajnego posiedzenia Specjalnego Komitetu ds. Rolnictwa Rady UE, które odbyło się 14 września - przypomina FAMMU/FAPA. Zdecydował o tym gwałtowny spadek cen tego gatunku mięsa na unijnym rynku z uwagi na wzrost produkcji wewnętrznej oraz rosyjskie embargo.
Wieprzowina znów najbardziej taniała
Rozszerzony został zakres produktów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia o niektóre elementy o niższej wartości, które zostały najbardziej dotknięte przez restrykcje Moskwy, np. świeży smalec. Niektórzy producenci - Belgia, Francja, Dania i Holandia - ubiegali się o objęcie mechanizmem również innych elementów, jak tłuszcz, podroby i nóżki wieprzowe.
Zwiększono też o 20 proc. stawkę dopłat, aby zachęcić do wprowadzania do magazynów wyższych ilości produktów niż podczas marcowej edycji. Niższe stawki będą dotyczyły świeżego smalcu, ponieważ jego składowanie jest mniej kosztowne.
W marcu komisja wprowadziła dopłaty na osiem tygodni w związku z rosyjskim embargiem, które wpłynęło na nadpodaż wieprzowiny na rynku Wspólnoty oraz spadek cen. Z rynku wycofano wówczas 64 tys. ton wieprzowiny, a koszt tej operacji wyniósł 17 mln euro. Najwięcej mięsa wprowadziły do magazynów Dania (24 proc.), Hiszpania (22 proc.), Niemcy (13 proc.), Polska (12 proc.) i Włochy (9 proc.).
Zainteresowanie dopłatami w całej Unii było tak duże, że w ciągu trzech dni mechanizm zamknięto. Z Polski napłynęło 29 wniosków na 5,3 tys. ton mięsa.