Ceny tuczników stabilne, ale wkrótce mogą być wyższe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-06-2017,8:00 Aktualizacja: 16-06-2017,18:51
A A A

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej kolejny tydzień są stabilne. Liczba tych zwierząt w krajach Wspólnoty pokrywa zapotrzebowanie zakładów mięsnych. W Niemczech już trzeci tydzień kosztują one tyle samo tj. 1,81 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej czyli około 7,62 zł/kg wbc.

Trzoda chlewna w Hiszpanii 15 czerwca kosztowała 1,412 euro za kilogram żywca tj. około 5,94 zł. Tak wysokie ceny są notowane głównie wskutek zbliżającego się sezonu turystycznego w tym kraju.

asf, bioasekuracja, zwalczanie asf, ognisko asf

ASF. Apel do ministra rolnictwa o zdecydowane działania

Wirus afrykańskiego pomoru świń po ośmiu miesiącach przerwy znów dostał się do chlewni. Zabija także kolejne dziki. Dlatego krajowe organizacje branżowe wystosowały pismo do ministra rolnictwa o podjęcie działań w celu walki z tą chorobą....

Wysokie ceny żywca wieprzowego w UE, jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ograniczają możliwości eksportowe zakładów mięsnych. Ponadto konkurencja na rynkach trzecich jest bardzo trudna z uwagi na niższe koszty produkcji tego mięsa w innych krajach.

Tuczniki w transakcjach członków KZP-PTCH drożeją już czwarty tydzień z rzędu. W obecnym czyli 24 tygodniu 2017 roku kosztowały one średnio 5,88 zł za kilogram żywca. Wszystko przez fakt, że zapotrzebowanie na te zwierzęta jest większe niż ich oferowana liczba.

Zakłady przetwórcze już teraz nie chcą podnosić cen skupu więc ograniczają liczbę ubojów. Jak prognozują analitycy związku wkrótce podaż tuczników będzie jeszcze mniejsza.

antybiotyki, pasze nonGMO, tuczniki, trzoda chlewna

Tuczniki produkowane bez antybiotyków i pasz GMO

Prosięta od urodzenia do uboju nie są zabezpieczane ani leczone antybiotykami. Ponadto hodowcy karmią je paszą wolną od organizmów genetycznie modyfikowanych. - W 2016 roku jeden z amerykańskich klientów zapytał nas, czy możemy...

Wchodzimy bowiem w sezon letni, w którym przyrosty tych zwierząt z uwagi na wysoką temperaturę są niskie. Można się więc spodziewać wzrostu cen.

Prosięta są drogie, zwłaszcza w Danii. Jak informuje KZP-PTCH Duńczycy postanowili zwiększyć uboje w kraju na skutek programu dopłat do zwiększonej produkcji tuczników.

To może się wkrótce przełożyć na większe ograniczenie liczby dostępnych prosiąt na polskim, ale także niemieckim rynku co naturalnie wpłynie na ich wyższą cenę.

Ceny tuczników w Polsce nie są póki co zależne od afrykańskiego pomoru świń. Nowe ogniska, które pojawiają się w strefach zagrożenia w gospodarstwach przyzagrodowych nie spowodowały ich obniżek.

Zdaniem KZP-PTCH dopiero wyjście wirusa poza tę strefę może znacząco zmienić sytuację cenową.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA