ASF. Apel do ministra rolnictwa o zdecydowane działania
Wirus afrykańskiego pomoru świń po ośmiu miesiącach przerwy znów dostał się do chlewni. Zabija także kolejne dziki. Dlatego krajowe organizacje branżowe wystosowały pismo do ministra rolnictwa o podjęcie działań w celu walki z tą chorobą.
Afrykański pomór świń powinien być zwalczany na wielu płaszczyznach. Organizacje branżowe chcą, aby były to działania wewnętrzne oraz zewnętrzne. W tych pierwszych najważniejsza i nie cierpiąca zwłoki powinna być likwidacja chlewni niespełniających wszystkich zasad bioasekuracji.
ASF. Polska broni Europę przed wirusem pomoru
Hodowcy i producenci świń powinni w związku z tym być kontrolowani pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji, zgłaszania świń do systemu IRZ, prawidłowości przemieszczania zwierząt w tym także do krycia, czy utrzymywania knurów bez licencji.
Kontrole powinny się natychmiast rozpocząć w strefach ASF. Tamtejsze miejscowe służby weterynaryjne powinny także zostać wsparte przez inspektorów pochodzących z innych regionów Polski lub lekarzy wolnej praktyki.
Należy także stworzyć odpowiednie prawo a konkretnie wyeliminować wszelkie luki prawne, które obecnie umożliwiają odbiór padłych zwierząt bez badań w kierunku ASF przez firmy utylizacyjne.
Kolejne ognisko ASF. Są też nowe przypadki u dzików
Świnie z gospodarstw, które nie spełniają zasad bioasekuracji i znajdują się w promieniu 10 km od ogniska ASF powinny zostać wybite.
Gospodarstwa, których właściciele nie spełniają zasad bioasekuracji powinny mieć także wstrzymane wypłaty dopłat bezpośrednich do czasu usunięcia niezgodności lub rezygnacji z utrzymywania świń.
Spędy czyli skupy świń w Polsce powinny zostać zamknięte, ponieważ trafiają tam najczęściej świnie z gospodarstw, które nie spełniają zasad bioasekuracji.
- Ponadto postulujemy w strefach ASF rygorystyczne przestrzeganie zakazu skarmiania pasz niepoddanych obróbce termicznej lub kiszeniu tj. zielonek, okopowych, owoców i innych pochodzących z upraw niezabezpieczonych przed dostępem dzików - czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
ASF atakuje powiat bialski. Rolnicy winią za to myśliwych
Organizacje branżowe postulują także o wprowadzenie działań zewnętrznych. W tym przypadku niezbędne jest włączenie Komisji Europejskiej do rozmów z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Te kraje powinny niezwłocznie rozpocząć zwalczanie ASF.
- Środki publiczne przeznaczane do krajów unijnych na walkę z wirusem nie są wykorzystywane efektywnie, jeżeli po drugiej stronie granicy jest brak współpracy w zwalczaniu choroby. ASF jest problemem regionalnym i tylko skoordynowane działania w regionie mogą być skuteczne - podkreślają przedstawiciele KZP-PTCH.
Monitoring ASF i nieustanna bieżąca informacja jest kluczowym elementem zwalczania tej choroby. Ponadto KE powinna przeznaczyć środki na pomoc finansową, weterynaryjną i techniczną dla wszystkich krajów regionu zmagających się z chorobą ASF.
Pismo do ministra rolnictwa można znaleźć tutaj. Przygotowali i wysłali je przedstawiciele pięciu instytucji tj. Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", związku Polskie Mięso, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej Podlasie.
- Książki warte polecenia: Sygnały świń