Polska wołowina podbije Chiny? Zdobycie tego rynku jest piekielnie trudne
Licząca blisko 1,4 mld ludności Chińska Republika Ludowa to jeden z kluczowych rynków dla producentów żywności na świecie. W Chinach chce sprzedawać każdy, bo tamtejsze ceny gwarantują świetny zysk.
Kłopot w tym, że wejść na chiński rynek jest bardzo trudno, a utrzymanie gwarantuje jedynie najwyższa jakość dostarczanych produktów.
Jest porozumienie z USA ws. importu do Europy wołowiny bez hormonów
- W ubiegłym roku eksport tylko mrożonej wołowiny z Argentyny do Chin osiągnął 1 mld dolarów, notując wzrost o 90 proc. rok do roku - poinformował Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, a jednocześnie szef Rady Sektora Wołowiny.
Skoro udało się argentyńskim producentom wołowiny, to może warto zawalczyć o Chiny? Podczas dyskusji na Twitterze Jacek Strzelecki, który na co dzień obserwuje i analizuje zmiany na chińskim rynku rolno-spożywczym podkreślił, że "trzeba otworzyć rynek a potem mieć determinację w jego zdobywaniu".
"I trzeba włożyć w dział fantastyki pomysły, że będziemy robić stąd interesy a nie w Chinach. No chyba że chcemy sprzedawać śladowe, butikowe ilości to wtedy tak. By zdobyć Chiny trzeba być na miejscu - na stałe!" - zaznaczył Strzelecki.
Trzeba otworzyć rynek a potem mieć determinację w jego zdobywaniu. I trzeba włożyć w dział fantastyki pomysły, że będziemy robić stąd interesy a nie w Chinach. No chyba że chcemy sprzedawać śladowe, butikowe ilości to wtedy tak. By zdobyć Chiny trzeba być na miejscu - na stałe!
— Jacek Strzelecki (@jackostrzelecki) 26 czerwca 2019
Polska wołowina zagrożona
Wzorem do naśladowania ma być biuro Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, które funkcjonuje w Szanghaju. "Jeśli inne organizacje poprą ten pomysł, to taki wniosek jedna z organizacji złoży w sierpniu do Fundusz Promocji" - oświadczył Jerzy Wierzbicki.
Szybko poparł go Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, który jest członkiem Rady Sektora Wołowiny. "Chyba jesteśmy jednomyślni, ze Chiny powinny być jednym z kluczowych rynków dla polskiej wołowiny w planie działań FPMW" - przyznał Zarzecki.
Byłem w przedstawicielstwie @krd_ig w Szanghaju, przy okazji HLM z Komisarzem Hoganem, stąd moje pytanie do Jacka. Myśl chodzi mi po głowie od ub roku 😀
— Jerzy Wierzbicki (@WierzbickiJerzy) 26 czerwca 2019
Jeśli inne organizacje poprą ten pomysł to taki wniosek jedna z organizacji złoży w sierpniu do Fundusz Promocji.
Pogłowie bydła w Australii maleje. Kryzys na rynku mleka i wołowiny
Radę Sektora Wołowiny tworzy sześć organizacji branżowych: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskie Mięso
Porozumienie organizacji branżowych pod tytułem "Polska Wołowina 2022" zostało zawarte 8 grudnia 2016 r., by wspólnie opracować i wdrażać strategię rozwoju polskiego sektora wołowiny. Prace nad opracowaniem strategii "Polska Wołowina 2022" sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.