PFHBiPM odpowiedzialna za ocenę genetyczną bydła rasy PHF
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka po blisko 17 latach starań przejęła pełną odpowiedzialność za ocenę genetyczną bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski 16 grudnia 2024 roku swoją decyzją zatwierdził zmiany w programie hodowlanym rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej.
PFHBiPM już w 2015 utworzyła własne Laboratorium Genetyki Bydła. Umożliwiło to zwiększenie wykorzystania w Polsce technologii genomowej.
Kolejną decyzją było powołanie w 2016 r. własnego ośrodka obliczeniowego Centrum Genetycznego (CGen).
Choroba niebieskiego języka. Są kolejne ogniska u bydła!
Utworzenie CGen umożliwiło rozpoczęcie prac nad opracowaniem nowego systemu oceny genetycznej.
Porozumienia i współpraca
W 2021 r. zostało podpisane porozumienie między Instytutem Zootechniki Państwowym Instytutem Badawczym oraz PFHBiPM.
Porozumienie umożliwiło rozpoczęcie prac zmierzające do opracowania systemu oceny genetycznej bazującego na najnowszej metodyce oceny jednostopniowej i wzięcia pod uwagę do programu selekcyjnego nowych cech.
Federacja na poziomie międzynarodowym nawiązała współpracę z firmą AbacusBio z Nowej Zelandii, która jest przodującą w świecie w zakresie oceny genomowej i rozwoju indeksów selekcyjnych.
Kluczowa jest również współpraca z grupą badawczą prof. Ignacego Misztala z Uniwersytetu Georgia w USA (autora metodyka oceny jednostopniowej).
Cena mleka znowu wzrosła. Najdrożej jest na Lubelszczyźnie
Współpraca ta umożliwiła opracowanie nowoczesnego systemu oceny genetycznej, który we wrześniu 2024 r. przeszedł pozytywnie wszystkie testy wymagane przez międzynarodową organizację Interbull.
– Zwieńczeniem intensywnego okresu przygotowań do wprowadzenia nowego systemu oceny, jest decyzja Czesława Siekierskiego, która zatwierdziła zmiany w programie hodowlanym umożliwiające wdrożenie w Polsce oceny jednostopniowej od kwietnia 2025 r. – mówi Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM.
Decyzja ta powierza pełną odpowiedzialność za rutynowe prowadzenie oceny genetycznej przez Centrum Genetyczne PFHBiPM.
W dalszym rozwoju krajowej oceny genetycznej ważna będzie dalsza współpraca pomiędzy PFHBiPM oraz IZ-PIB, co pozwoli na poszerzanie oceny o nowe cechy związane, chociażby z szeroko pojętym zdrowiem i efektywnością produkcji.
– Żywię nadzieję, że to nie ostatni krok na drodze dynamicznego rozwoju postępu genetycznego polskiej hodowli poprzez wdrażanie innowacji metodycznych oraz modernizację indeksów selekcyjnych i poszerzanie oceny o nowe cechy – mówi Leszek Hądzlik.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)