Ketoza atakuje po porodzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
01-03-2023,10:35 Aktualizacja: 01-03-2023,10:33
A A A
Problemy z ketozą zazwyczaj występują w krótkim okresie po wycieleniu krów i są związane z ujemnym bilansem energetycznym. Schorzenie to częściej dotyka krów zbytnio otłuszczonych oraz jest wykrywane w mniejszych stadach.
 
Ketoza jest konsekwencją zaburzeń metabolizmu energetycznego, do którego z reguły dochodzi w okresie okołoporodowym. 
 
Choroba ta prowadzi do pogorszenie parametrów rozrodu, obniżenia wydajność mleka, zwiększa ryzyko przemieszczenia trawieńca i wczesnego brakowania krów oraz powstania zapalenia wymienia lub macicy. 
 
pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, białko, tłuszcz, wielkość stada, obory pod oceną

Krowy pod oceną użytkowości mlecznej produkują więcej mleka

Populacja krów będąca pod oceną użytkowości mlecznej w 2022 roku charakteryzowała się wzrostem przeciętnej ilości i jakości produkowanego mleka. Ocena w 2022 roku prowadzona była w 18 066 stadach i obejmowała przeciętnie 803 530 krów...
Jej pierwotna postać jest ściśle związana z okresem największego ujemnego bilansu energetycznego, który może wystąpić w ciągu pierwszych dwóch miesięcy po porodzie. 
 
Z kolei postać wtórna ketozy towarzyszy chorobom przebiegającym ze spadkiem apetytu np. w przypadku przemieszczenia trawieńca. Jest ona obserwowana głównie w początkowym okresie laktacji, a rzadziej w okresie przedporodowym. 
 
Na ketozę szczególnie są narażone krowy zbyt otłuszczone, u których po porodzie dochodzi do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. 
 
Leczenie tej choroby najczęściej polega na dożwaczowych wlewach gliceryny lub glikolu propylenowego oraz dożylnym podawaniu glukozy.
 
Więcej o ketozie będzie można dowiedzieć się podczas Konferencja z cyklu Nauka – Praktyce, która odbędzie się 9-10 marca 2023 r., a jej organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa.
 
Wykład pt. "Ketoza u krów mlecznych – choroba czy zaburzony status metaboliczny?" zostanie wygłoszony 10 marca. 
 

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA