MRiRW: urządzenia wodne powstałe do 2001 r. należy traktować jako legalne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2024,9:30 Aktualizacja: 06-12-2024,9:38
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do otrzymanego wniosku ws. legalizacji powstałych niegdyś urządzeń wodnych. Według niego, wiele z nich już teraz, bez żadnych czynności, trzeba uznawać za w pełni legalne.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) odpowiedziało na wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych, która skierowała do niego opisywane przez nas (link poniżej) stanowisko Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR) ws. urządzeń wodnych.

LIR wskazywała, że nie zawsze urządzenia do retencji wody, jak niewielkie zbiorniki, powstawały zgodnie z prawem. Nierzadko działo się to też bez udziału obecnego właściciela.

lir, urządzenia wodne, zbiorniki wodne, legalizacja

LIR chce zwolnienia rolników z opłat za legalizację urządzeń wodnych

Nie wszystkie urządzenia wodne powstały w sposób zgodny z przepisami, ale spełniają obecnie ważną rolę w kwestii retencji wody dla np. upraw. Lubelska Izba Rolnicza (LIR) postuluje zwolnienie rolników z opłat za legalizację takich...

Jednocześnie, by unormować sytuację prawną, czyli zalegalizować te urządzenia, trzeba wnieść opłatę legalizacyjną, często - w ocenie rolniczego samorządu - niewspółmierną do danego urządzenia. Izba wysunęła wiec postulat zwolnienia rolników z takiej opłaty w tej procedurze.

Odnosząc się do tego wystąpienia, MRiRW zwraca uwagę, że 26 października 1974 roku weszła w życie ustawa Prawo wodne, regulująca kwestie gospodarki wodnej oraz budownictwa wodno-melioracyjnego, która obowiązywała do 31 grudnia 2001 roku. Na jej podstawie powstało Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 marca 1985 r. w sprawie rodzajów szczególnego korzystania z wód oraz wykonywania i eksploatacji urządzeń wodnych, niewymagających pozwolenia wodnoprawnego. W jednym z punktów tego aktu prawnego wymienione są urządzenia melioracji wodnych szczegółowych.

„Oznacza to w praktyce, że wszystkie urządzenia melioracji wodnych, w tym rowy, sieć drenarska, zbiorniki wodne-retencyjne, powstałe do roku 2001, należy traktować jako urządzenia, które powstały legalnie, na podstawie obowiązujących wówczas przepisów prawa, a ich budowa wówczas nie wymagała pozwolenia. Nie ma więc konieczności legalizacji tych urządzeń obecnie” – wyjaśnia resort rolnictwa.

mrirw, nabory, wnioski, wsparcie

Inwestycje wodno-kanalizacyjne na wsiach. W grudniu start naborów

„Informujemy, że gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie będą mogły otrzymać wsparcie na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w ramach inwestycji B3.1.1 z Krajowego Planu Odbudowy” – przekazało Ministerstwo...

Jak dodaje, w przypadku konieczności przedstawienia pozwolenia wodnoprawnego obecnie wystarczy okazanie przez właściciela urządzenia melioracyjnego stosownego oświadczenia, zawierającego informację o dacie powstania tego urządzenia, tj. przed rokiem 2001. „Jest to wystarczające w kwestii zgodności z prawem” – zapewnia ministerstwo.

Jednocześnie zastrzega, że w zakresie legalizacji urządzeń wodnych i melioracyjnych, zgodnie z obowiązującą ustawą Prawo wodne, organem właściwym jest właściwa miejscowo jednostka organizacyjna Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które podlega pod nadzór Ministerstwa Infrastruktury.

„Ewentualne wnioski w tej sprawie należy więc kierować bezpośrednio do PGW Wody Polskie lub ministra infrastruktury, zgodnie z kompetencjami ustalonymi w Prawie wodnym” zaznacza MRiRW.

Poleć
Udostępnij