Uczniowie dostaną mniej porcji owoców i warzyw oraz mleka
Zmniejszenie ilości porcji owoców i warzyw oraz mleka dla uczniów podstawówek - przewiduje projekt rozporządzenia dotyczący programu dla szkół. Dzieci będą dostawać w roku szkolnym 2021/2022 głównie jabłka, marchew i mleko.
Zasady realizacji unijnego programu dla szkół, przewidującego dostarczanie dzieciom świeżych owoców i warzyw oraz mleka reguluje projektowane rozporządzenie ministra rolnictwa. Dokument jest obecnie konsultowany.
Polska żywność jest już w 190 krajach. Eksport idzie w górę
Chodzi o projekt w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu dla szkół.
"Program dla szkół" to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów "Owoce i warzywa w szkole" i "Mleko w szkole", które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.
W projekcie rozporządzenia przewiduje się rozwiązania, które miały zastosowanie w poprzednim roku szkolnym (dokument wydawany jest co roku). Główne różnice dotyczą dostosowania do kalendarza roku szkolnego 2021/2022 terminów dostarczania produktów, a także zmiany ich asortymentu.
Jak informują autorzy projektu, rozporządzenie realizuje krajową strategię programu dla szkół w latach szkolnych 2017/2018-2022/2023.
Cena mleka rośnie, ale opłacalność produkcji surowca maleje
Celem programów jest przeciwdziałanie spadkowi spożycia świeżych owoców i warzyw oraz przetworów mlecznych, szczególnie wśród dzieci. Jest to związane z coraz powszechniejszym występowaniem otyłości wśród dzieci wywołanej niewłaściwymi nawykami żywieniowymi.
Programy realizowane są w wielu krajach i różnią się np. co do asortymentu czy grup, do jakich trafiają produkty. Polski program na rok szkolny 2021/2022 będzie realizowany w dwóch semestrach, w trakcie których dzieciom będą udostępniane produkty, takie jak jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa i soki owocowe, a także mleko, jogurt naturalny, kefir naturalny i serek twarogowy.
Grupą docelową programu dla szkół objęte są dzieci z klas I-V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz do klas I i II ogólnokształcących szkół baletowych. Wszystkie produkty dzieci otrzymują bezpłatnie. W kraju jest ponad 14,5 tys. szkół podstawowych, do których uczęszcza do klas I-V ponad 1,8 mln dzieci.
Malinowy sezon rozpoczęty. Owoce będą drogie
Na rok szkolny 2021/2022 rząd chce przeznaczyć na ten cel 128 mln zł, czyli tyle samo, co w ubiegłym roku. Natomiast mniej pieniędzy na ten cel trafi z UE - 220,8 mln euro wobec 250 mln euro w ubiegłym roku. Powodem jest wyjście z Unii Wielkiej Brytanii, która, choć miała przyznane środki, nie korzystała z nich. W rezultacie budżet programu dla Polski zmniejszył się o ponad 12 proc.
W projektowanym rozporządzeniu zmniejszono np. liczbę porcji udostępnianych w ramach programu dla szkół z 42 do 34 na semestr w przypadku komponentu mlecznego oraz z 44 do 38 na semestr w przypadku komponentu owocowo-warzywnego.
Nastąpiła też zmiana asortymentu, przypadku komponentu owocowo-warzywnego, zwiększono minimalną liczbę porcji obejmujących marchew oraz zmniejszono minimalną liczbę porcji obejmujących jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, sok owocowy, rzodkiewki, paprykę słodką, mleko, jogurt oraz kefir.
Realizację programu dla szkół nadzoruje KOWR, który m.in. zatwierdza dostawców produktów do szkół, a także zajmuje się ich rozliczaniem.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś