Powstała Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio
Pod patronatem ministra rolnictwa powstała Koalicja na rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio. Celem działania koalicji ma być m.in. podjęcie inicjatyw prowadzących do budowy rynku żywności bio i podniesienie poziomu wiedzy konsumentów.
"Członkami założycielami są przedstawiciele Carrefour Polska, Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz stowarzyszenia Ekołan" - czytamy w komunikacie przekazanym przez Justynę Kolczyńską z biura prasowego Carrefour Polska.
Zatrute standardy żywności ekologicznej
Z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wynika, że obserwuje się regres w produkcji żywności ekologicznej, a wielkość powierzchni takich upraw w Polsce spada systematycznie i wynosi obecnie 500 tys. hektarów.
Pomimo tego, tempo sprzedaży żywności bio utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, ale w dużej mierze wskutek zwiększonego importu.
Według koalicji, rolnicy i producenci ekologiczni wciąż stanowią niszę na naszym rynku żywnościowym i napotykają na liczne bariery strukturalne. Rynek żywności ekologicznej w Polsce znajduje się obecnie w stanie kryzysu ze względu na brak aktywnych działań skierowanych do jego uczestników, chociaż obserwuje się duże zainteresowanie konsumentów produktami ekologicznymi.
Zdaniem koalicji wymaga to pilnych aktywności wspierających jego uczestników, także w świetle przyjętego w lipcu rządowego Planu dla Wsi, stawiającego na rozwój produkcji żywności wysokiej jakości, jako elementu rozwoju rolnictwa.
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce kompleksowo zająć się zagadnieniem rynku ekologicznego. Aby pomóc rolnikom chcemy podejmować działania w zakresie ułatwienia procesu certyfikacji oraz uproszczenia procedur i niezbędnych ram prawnych - zapewnił Karol Krajewski, doradca w gabinecie politycznym ministra rolnictwa.
Ekologia będzie warunkowała rodzaj produkcji rolniczej
Jak zauważył z kolei Christophe Rabatel, prezes Carrefour Polska "dzisiejszy konsument jest coraz bardziej świadomy wpływu żywienia na zdrowie, a naszą misją jest zaoferowanie mu produktów, których szuka i potrzebuje. Od obecnego roku realizujemy strategię mającą na celu demokratyzację żywności ekologicznej tak, aby była dostępna dla każdego".
Z kolei zdaniem prof. dr hab. Ewy Rembiałkowskiej z Katedry Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa SGGW, Polacy szukają zdrowej żywności, dlatego w prace koalicji włączyło się aktywnie także środowisko naukowe.
- Dostrzegam ogromną potrzebę promowania zrównoważonej produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności, informowania oraz edukowania konsumentów w zakresie podstawowych, praktycznych zasad i sposobów identyfikacji ekologicznych produktów spożywczych, w tym pod kątem ich krajowego i lokalnego pochodzenia - powiedziała Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
Zadaniem koalicji ma być wypracowanie standardów działania, rozwiązań problemów, opracowania gotowych projektów w zakresie gospodarczym, handlowym, edukacyjnym, społecznym i zdrowotnym, dotyczących rozwoju rynku żywności bio oraz upowszechnia wiedzy z tego zakresu wśród producentów, przetwórców, handlowców oraz konsumentów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś