GDOŚ: rośnie nagonka na wilki. Izba rolnicza odpowiada: nie bagatelizujmy zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2025,13:40 Aktualizacja: 29-03-2025,19:22
A A A

Wilk jest gatunkiem chronionym w Polsce i w całej Unii Europejskiej, a jego obecność w ekosystemie leśnym ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – podkreśla Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Podlascy rolnicy ostrzegają w kontrze, by nie bagatelizować problemu szkód i zagrożenia ze strony tych drapieżników.

W komunikacie z 25 marca GDOŚ podkreśla, że obecność wilków na terenach leśnych i rolnych to „konkretne korzyści dla rolnictwa i leśnictwa”. Bo obniżają one na polach i w lasach zagęszczenie saren, dzików i jeleni, powodując tym samym spadek szkód w uprawach rolnych oraz w gospodarce leśnej.

Rosnąca nagonka na wilki?

„Niestety, w ostatnim czasie obserwujemy wzrost negatywnych nastrojów i powielania nieprawdziwych komentarzy, które utrwalają stereotyp ‘złego wilka’. Wynikają one z braku rzetelnej wiedzy i zrozumienia jego roli w przyrodzie. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącą nagonką na wilki, która ma miejsce w ostatnich tygodniach” – wskazuje GDOŚ.

wiceminister klimatu, dorożała, wilki, ochrona wilków

Wiceminister Dorożała: Polska nie zamierza obniżyć statusu ochrony wilka

Potwierdzam, że Polska nie zamierza obniżać statusu ochrony wilka - powiedział PAP podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, odnosząc się do przegłosowanej 3 grudnia w Radzie Europy zmiany klasyfikacji tego gatunku...

I przestrzega, że „wilki są istotnym elementem polskiej fauny i wszelkie aktywności, które działają na ich szkodę, w tym nieuzasadnione akcje obliczone na wzbudzenie strachu, są nieakceptowalne i sprzeczne z zasadami ochrony środowiska”.

„Prosimy, aby działania skupiały się wokół zwiększenia świadomości społecznej na temat życia i zachowania wilków na podstawie wiedzy naukowej, przy wsparciu autorytetów w tym temacie (osób prowadzących badania nad tym gatunkiem), a nie wiedzy potocznej, która często mija się z prawdą, wzbudzając niepotrzebny strach wśród społeczeństwa. Apelujemy do wszystkich o rozwagę w wyrażaniu opinii na temat wilków. Wspólna praca na rzecz ochrony przyrody oraz szacunek dla wszystkich gatunków są kluczowe dla przyszłości naszej przyrody” – czytamy w komunikacie.

Zgoda na płoszenie i zabicie

Zaznaczono w nim, by przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszać bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Włodarz taki ma obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania.

„W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy” – informuje GDOŚ.

rada europy, konwencja berneńska, ue, wilki, ochrona wilków

Dobra wiadomość dla rolników - Rada Europy poluzowała ochronę wilków

W Radzie Europy przegłosowana została we wtorek zmiana w statusie wilka - ze "ściśle chronionego" na "chroniony". Teraz swoje przepisy będzie mogła zmienić Unia Europejska. Pozwoli to na przeprowadzanie odstrzałów...

Jak przypomina, w przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów wilków. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.  

„W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać generalny dyrektor ochrony środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie), GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej” – precyzuje instytucja.

Zagrożenie dla ludzi i hodowli

Na ten komunikat zareagował Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej (PIR).

„W odniesieniu do województwa podlaskiego nie można zgodzić się z twierdzeniami, które bagatelizują problem szkód i zagrożeń spowodowanych przez wilki. Wręcz przeciwnie, nasze obserwacje oraz liczne zgłoszenia od rolników potwierdzają, że ataki wilków na zwierzęta hodowlane są coraz częstsze. Po dziesięcioleciach ochrony wilka, gatunek ten odbudował swoje populacje i ponownie zadomowił się w wielu regionach Europy, co w naszym regionie staje się źródłem poważnych problemów” – brzmi pismo PIR z 28 marca, adresowane do GDOŚ oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przywołano w nim dane, że w sezonie 2022/2023 liczba wilków w Polsce wahała się od 2866 do 4270, z czego ok. 20 proc. - właśnie w województwie podlaskim.

wiceminister rolnictwa, krajewski, wilki, winnice

Wiceminister rolnictwa: musimy wpływać na populację wilka

Politycy PSL pracują nad zmianami ustawy o wyrobach winiarskich. Zmiany uwzględniać będą postulaty zgłaszane przez producentów z branży winiarskiej i dotyczyć będą m.in. promocji – zapowiedział w piątek w Rzeszowie poseł PSL Adam...

„Zwracamy uwagę, że wilki stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zwierząt gospodarskich czy psów, istnieją też obawy o bezpieczeństwo ludzi, a w szczególności dzieci. Dlatego też uważamy, że konieczne są działania mające na celu zbalansowanie ochrony tego gatunku z potrzebami lokalnych społeczności i rolników, którzy ponoszą konsekwencje wzrostu tej populacji” – wyjaśnia podlaski samorząd rolniczy.

Potrzebna zmiana dyrektywy

Zaznacza, że w związku z powyższym uważa za konieczne możliwie najszybsze znowelizowanie dyrektywy siedliskowej 92/43/EWG, polegające na zmianie statusu gatunku wilka ze „ściśle chronionego” na „chronionego”.

„W wyniku tej zmiany państwa członkowskie będą mogły wdrażać bardziej elastyczne rozwiązania zarządzania populacją, w tym regulację liczebności poprzez odstrzał w określonych przypadkach. Mamy nadzieję, że nasze uwagi znajdą odzwierciedlenie w dalszych pracach nad polityką ochrony wilków oraz w działaniach związanych z zarządzaniem ich populacją” – podsumowuje PIR.

Poleć
Udostępnij
Advertisement