Siekierski: Polska szacuje straty po powodzi, by otrzymać wsparcie z rezerwy rolnej UE
Minister rolnictwa Czesław Siekierski powiedział w poniedziałek w Brukseli, że jego resort tydzień temu złożył wniosek o unijną pomoc z rezerwy rolnej dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku ostatnich powodzi. Aby ją otrzymać, Polska w ciągu kilku tygodni przedstawi Komisji Europejskiej bilans strat.
Polityk dodał, że w regionach dotkniętych powodzią powołane zostały komisje, które szacują wielkość zniszczeń. W ciągu kilku tygodni dokumentacja powinna trafić do Komisji Europejskiej. Wniosek o pieniądze z UE złożony został w ubiegłym tygodniu. "Aby otrzymać pomoc, musimy mieć zewidencjonowane straty. Kiedy przedstawimy KE bilans, nasz wniosek będzie rozpatrywany" - powiedział Siekierski w Brukseli.
Są najnowsze dane - zalanych zostało 80 tys. ha użytków rolnych
Minister dodał, że szacowanie zniszczeń powinno zająć kilka tygodni. "Wiemy, jakie obszary zostały dotknięte powodzią, ale nie wiemy jakie dokładnie były straty. Bo tu nie chodzi tylko o straty z tytułu zalania użytków rolnych, ale także straty związane z utylizacją pasz i zbóż" - powiedział Siekierski.
Jak dodał, wszystkie produkty, które zostały "dotknięte" wodą powodziową nadają się tylko do utylizacji i to utylizacji w specjalny sposób, bo jako skażone nie mogą być wykorzystane na gruntach rolnych.
Siekierski, który w poniedziałek w Brukseli wziął udział w posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, powiedział, że jednym z tematów spotkania, było zwiększenie w przyszłym budżecie rezerwy rolnej na pomoc dla rolników. Obecnie Wspólna Polityka Rolna (WPR) na lata 2023-2027 obejmuje rezerwę rolną w wysokości 450 mln euro. Środki te przeznaczone są na radzenie sobie z zakłóceniami rynku lub wyjątkowymi zdarzeniami mającymi wpływ na uprawy lub dystrybucję plonów, takimi właśnie jak powodzie czy pożary.
Siekierski: produkty rolne, które miały styczność z wodą powodziową, muszą zostać zutylizowane
W poniedziałek zresztą KE zaproponowała przekazanie blisko 120 mln euro z rezerwy rolnej na pomoc dla rolników z Bułgarii, Niemiec, Estonii, Włoch i Rumunii, który uprawy ucierpiały z powodu złych warunków pogodowych wiosną i latem. Chodziło tu głownie o susze oraz nagłe przymrozki, które dotknęły część upraw wczesną wiosną.
W lipcu podobna pomoc w wysokości 77 mln euro z rezerwy rolnej przyznana została rolnikom w Austrii, Czechach, Polsce i Portugalii. Wówczas Warszawa otrzymała 37 mln euro wsparcia dla rolników, sadowników i właścicieli winnic którzy ucierpieli w wyniku wiosennych przymrozków i gradobicia.
Pomoc z unijnej rezerwy rolnej dotyczy obszarów rolniczych dotkniętych klęską żywiołową. Środki unijne na pomoc w odbudowie dla krajów dotkniętych niedawną powodzią pochodzić będą z polityki spójności - mowa tu o 10 mld euro.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś