KRIR: szacowanie strat suszowych do zmiany. Praca wielu osób idzie na marne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2024,10:50 Aktualizacja: 03-10-2024,17:25
A A A

Po co urzędy gminy powołują komisje, które szacują rzeczywiste szkody, kiedy ich praca jest weryfikowana przez dane z systemów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, które nie są tak dokładne? – pyta samorząd rolniczy.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) wystąpił 3 października do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie działania aplikacji suszowej i jej spójności z całym systemem przyznawania i wypłaty pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy.

„Problem skutków suszy w uprawach rolnych dotyczy coraz większej grupy rolników, ponieważ susza występuje właściwie w całym kraju” – podkreśla KRIR.

Jak wskazuje, postępowanie w sytuacji wystąpienia strat suszowych przebiega według określonego schematu.

krir, aplikacja suszowa, susza, susza rolnicza

Aplikacja suszowa do pilnej poprawy. Nie można skorygować błędów

Samorząd rolniczy wzywa do pilnego usprawnienia aplikacji rządowej do szacowania strat suszowych. Według niego, jest ona obecnie obarczona istotnym felerem, uniemożliwiającym w niektórych przypadkach rolnikom przekazanie prawidłowych danych....

„Rolnik składa wniosek do gminy o szacowanie strat przez komisję, następnie gmina przesyła protokoły do urzędu wojewódzkiego celem dalszego procedowania. Urząd Wojewódzki opiera się na danych z IUNG Puławy. Jeżeli na mapie IUNG nie odnotowano suszy na danym terenie w części gminy, rolnikowi nie przysługuje pomoc. Powstaje pytanie, po co urzędy gminy powołują komisje, które szacują rzeczywiste szkody, kiedy ich praca jest weryfikowana przez dane z systemów IUNG, które nie są tak dokładne i nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi upraw” – czytamy w wystąpieniu izb.

W ich ocenie, praca wielu osób idzie na marne - członkowie komisji, w tym przedstawiciele izb rolniczych, tracą czas, ponoszą koszty dojazdu i budzą nadzieje rolników na uzyskanie pomocy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o „usunięcie niespójności w procedurze kwalifikowania obszarów do występowania suszy”.

Poleć
Udostępnij