Nie ma czym oddychać, ale urzędnicy i tak uspokajają
W ostatnim czasie wyjątkowo dużo mówi się na temat smogu i złej jakości powietrza w wielu polskich miastach. Ministerstwo Środowiska uspokaja i podkreśla, że powietrze, którym oddychamy jest stale kontrolowane i w razie niebezpieczeństwa interweniują odpowiednie służby.
Jeśli zanieczyszczenie powietrza przekracza ustalone prawem normy, inspekcja ochrony środowiska i samorządy zobowiązane są do podjęcia stosownych działań. Wynikają one z ustawy Prawo ochrony środowiska - informuje resort środowiska.
Rzeźnia za ochronę powietrza. Bydło i świnie do wybicia?
Zarząd województwa w przypadku ryzyka wystąpienia przekroczenia norm musi opracować projekt uchwały w sprawie planu działań krótkoterminowych, które mają zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich przekroczeń oraz ograniczyć skutki i czas trwania zaistniałych przekroczeń. Projekt jest następnie opiniowany przez samorządy.
Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego reaguje jeśli doszło do przekroczenia lub jest takie ryzyko. Zespół musi niezwłocznie powiadomić o tym społeczeństwo oraz właściwe organy o konieczności podjęcia działań określonych w planie działań krótkoterminowych.
Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Będzie czystsze powietrze?
Urzędnicy przypominają, że na jakość powietrza, którym oddychamy, wpływ ma każdy z nas. Zależy on m.in. od tego, czym palimy w domowych piecach, czy korzystamy często z samochodu, nawet na krótkich dystansach, lub czy palimy śmieci i liście w przydomowych ogródkach.
Gdzie można sprawdzić jakość powietrza? Aktualne dane o jakości powietrza w Polsce sprawdzać na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Uwaga! Dane udostępniane przez inne podmioty mogą być niewiarygodne.