Prezydent podpisał ustawę antysmogową. Będzie czystsze powietrze?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2015,8:30 Aktualizacja: 07-10-2015,9:00
A A A

Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową - nowelizację Prawa ochrony środowiska. Nowe rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.

"Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu ustawy Prawo ochrony środowiska, tzw. ustawę antysmogową. Ustawa ta umożliwi m.in. zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Maciej Grabowski, Gianluca Galletti, emisja co2

Polska sprzedaje jednostki emisji CO2. I sporo zyskuje

Polska zyska ok. 20 mln zł ze sprzedaży Włochom jednostek emisji gazów cieplarnianych, a pieniądze trafią na modernizację budynków oświatowych - poinformował Maciej Grabowski, minister środowiska. Obecny wraz z nim włoski minister...

"Władze lokalne, uwzględniając potrzeby zdrowotne mieszkańców oraz oddziaływanie na środowisko, będą mogły wprowadzać na konkretnym terenie normy techniczne, emisyjne i jakościowe dla instalacji spalania paliw. Takie rozwiązania powinny przyczynić się do ograniczenia emisji szkodliwych substancji" - czytamy dalej w komunikacie.  

Jak podkreślono, ustawa daje szansę rozwojowi nowoczesnych technologii w górnictwie. Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że ustawa antysmogowa przed podpisaniem była przedmiotem szerokich konsultacji społecznych w ramach działalności prezydenckiego biura dialogu i inicjatyw obywatelskich.

Uchwalona 5 sierpnia przez Sejm tzw. ustawa antysmogowa zakłada m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów.

Zgodnie z nowelizacją Prawa ochrony środowiska, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Będzie jednak trzeba określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami.

Sejmik będzie mógł też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku oraz określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów. Zmiany mają na celu to, by uchwały sejmików nie były później kwestionowane przez sądy administracyjne, tak jak było w Krakowie.

Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 45 tys. osób. Na świecie może to być nawet ponad 3,5 mln osób.

Poleć
Udostępnij