KRIR: odszkodowania dla rolników powinny być zwolnione z podatku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2024,14:30 Aktualizacja: 17-10-2024,19:17
A A A

Zmiany podejścia urzędów skarbowych do otrzymanych przez rolników odszkodowań za wybite w ramach zwalczania chorób zwierzęta – domaga się rolniczy samorząd. Chodzi o nienaliczanie podatku dochodowego od rekompensat, które dostają hodowcy.

To wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) powstało na wniosek hodowców drobiu z Żuromina (woj. mazowieckie), którzy zmuszeni zostali do utylizacji ptaków na skutek wystąpienia ptasiej grypy w związku z decyzją powiatowego lekarza weterynarii. Izby rolnicze skierowały pismo do ministra rolnictwa, by ten interweniował u swojego kolegi z rządu – ministra finansów.

wilki, drapieżniki, szkody, rolnicy, hodowcy, fundusz, odszkodowania

Specjalny fundusz odszkodowawczy za działalność wilków? Znamy stanowisko MRiRW

Resort rolnictwa odniósł się do postulatu utworzenia specjalnego funduszu wsparcia dla rolników odnotowujących szkody wyrządzane w gospodarstwach przez drapieżniki, głównie wilki. O podjęcie inicjatywy w celu stworzenia...

Odszkodowanie z budżetu państwa

„Zgodnie z przepisami art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, za zwierzęta gospodarskie określonych gatunków (w tym drób), zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii - posiadaczowi zwierząt przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość rynkową zwierzęcia określa się na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. W tej sprawie powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję. Tak też się stało w przypadkach rolników-hodowców drobiu z Żuromina” – opisuje KRIR.

Powinny podlegać zwolnieniu

I zwraca uwagę, że w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, „1. Wolne od podatku są:... 3) otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw...”.

A przecież otrzymane przez rolników odszkodowania wynikają wprost z przepisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (art. 49). Dlatego - jak przekonuje rolniczy samorząd - powinny podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego (na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

podatek rolny, raty podatku, zwrot podatku, powódź

Będzie zwrot III i IV raty podatku rolnego. Wiemy, kto go dostanie i kto wypłaci

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że poszkodowani przez niektóre zjawiska atmosferyczne rolnicy mogą liczyć na zwrot III i IV raty podatku rolnego za ten rok. W jego ocenie, skala szkód powodziowych nie zagraża...

Była już korzystna interpretacja

„Co więcej, została w tym temacie wydana w 2010 r. korzystna dla rolników, indywidualna interpretacja podatkowa (pismo z 23 marca 2010 r. Izby Skarbowej w Warszawie dotyczące możliwości zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania za szkodę spowodowaną ubojem drobiu z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej), a przepisy prawne w tym zakresie od tego czasu pozostają niezmienione” – zaznacza KRIR (ze wspomnianą interpretacją podatkową można zapoznać się tutaj).

Biorąc powyższe pod uwagę, izby domagają się w swoim wystąpieniu spowodowania, by szef resortu finansów wydał jednolitą interpretację w przedmiotowym zakresie dla urzędów skarbowych, które obecnie nakazują rolnikom zapłatę podatku dochodowego od otrzymanych odszkodowań za wybite z nakazu organów weterynaryjnych zwierzęta.

Poleć
Udostępnij