Specjalny fundusz odszkodowawczy za działalność wilków? Znamy stanowisko MRiRW

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-07-2024,15:45 Aktualizacja: 17-07-2024,18:06
A A A

Resort rolnictwa odniósł się do postulatu utworzenia specjalnego funduszu wsparcia dla rolników odnotowujących szkody wyrządzane w gospodarstwach przez drapieżniki, głównie wilki.

O podjęcie inicjatywy w celu stworzenia specjalnego funduszu przeznaczonego dla właścicieli gospodarstw poszkodowanych w wyniku działalności wilków i innych drapieżników, by mogli odbudować swoje stada zwierząt, wystąpiła Dolnośląska Izba Rolnicza. We wniosku do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreślała ona, że populacja wilka w Europie wzrosła już na tyle, iż przestał to być gatunek zagrożony wyginięciem, a jednocześnie zaczął stanowić poważne zagrożenie dla gospodarstw hodowlanych.

sejm, komisja rolnictwa, resort klimatu, mkiś, wilki

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła stanowisko resortu klimatu ws. populacji wilków

Sejmowa komisja rolnictwa poparła wniosek o zwrot odpowiedzi ministra klimatu i środowiska na dezyderat komisji w sprawie zmiany zarządzania populacją wilka w Polsce, w związku z rosnącymi szkodami powodowanymi przez ten gatunek w rolnictwie....

Rolnicy w wyniku ataków wilków na zwierzęta hodowlane tracą ekonomiczną i emocjonalną gotowość do dalszej pracy. Wysokość proponowanych odszkodowań nie rekompensuje poniesionych strat, a często wywołuje dodatkową frustrację, dlatego oczekujemy pilnego zajęcia się tym problemem” - brzmiało wystąpienie izby rolniczej.

W odpowiedzi MRiRW przypomina, że za ogół przepisów krajowych regulujących system wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta chronione, odpowiedzialny jest resort klimatu i środowiska.

Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki, żubry, bobry, rysie i niedźwiedzie. Szczegółowe regulacje dotyczące trybu postępowania przy szacowaniu szkód oraz sposób wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki, żubry, bobry, rysie i niedźwiedzie zostały ujęte w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową. Oględzin i szacowania takich szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na terenie parku narodowego – dyrektor tego parku” – precyzuje ministerstwo rolnictwa.

Zapewnia, że dostrzega narastający problem szkód wyrządzanych w gospodarstwach rolnych przez w szczególności wilki i analizuje dane w tym zakresie.

„Wielokrotnie informowaliśmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) o potrzebie wypracowania rozwiązań w zakresie przeciwdziałania szkodom wyrządzanym przez zwierzęta chronione, w tym m.in. wilka, i wypłaty adekwatnych odszkodowań” – przekonuje MRiRW.

Jak dodaje, przekazało do MKiŚ propozycje konkretnych rozwiązań, w tym m.in.:

- poparcie rozwiązań na poziome UE w zakresie obniżenia statusu ochrony wilka w Europie;

- zniesienie ograniczeń w wypłacie odszkodowań za szkody w pogłowiu zwierząt powodowane po zmroku przez wilki, niedźwiedzie i rysie;

- uproszczenie funkcjonującej obecnie procedury pozwalającej na eliminację osobników niebezpiecznych na podstawie decyzji wydawanych przez generalnego dyrektora ochrony środowiska;

krir, przepisy, odszkodowania, grunty rolne

Odszkodowania za grunty rolne zajmowane pod infrastrukturę - niezadawalające. KRIR wnosi o zmiany

Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego ma trafić wniosek o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących warunków ustalania odszkodowań za grunty rolników zajmowane pod budowę infrastruktury - linii...

- rozszerzenie wśród rolników informacji o możliwości pozyskania środków z regionalnych dyrekcji ochrony środowiska na działania zapobiegające szkodom ze strony wilka, żubra i niedźwiedzia.

Odnosząc się do kwestii utworzenia specjalnego funduszu wsparcia na odbudowę stada dla rolników poszkodowanych w wyniku szkód wyrządzanych przez drapieżniki w gospodarstwach rolnych informujemy, że w związku z funkcjonującymi już ww. rozwiązaniami, które dają możliwość uzyskania przez rolników odszkodowań z budżetu Skarbu Państwa, nie przewidujemy obecnie innych dodatkowych mechanizmów wypłaty odszkodowań, w tym stworzenia specjalnego funduszu” – stawia sprawę jasno resort rolnictwa.

Jednocześnie zapewnia, że współpracuje z MKiŚ nad usprawnieniem funkcjonującego obecnie systemu wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową.

Poleć
Udostępnij