Będzie zwrot III i IV raty podatku rolnego. Wiemy, kto go dostanie i kto wypłaci
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że poszkodowani przez niektóre zjawiska atmosferyczne rolnicy mogą liczyć na zwrot III i IV raty podatku rolnego za ten rok. W jego ocenie, skala szkód powodziowych nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu.
„Finalizujemy rozporządzenie w sprawie pomocy rolnikom, którzy ponieśli w swoich gospodarstwach straty w wyniku powodzi. Projekt rozporządzenia jutro zostanie przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów” – zapowiedział, cytowany w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), jego szef Czesław Siekierski.
Rząd zatwierdził stawki pomocy dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe
W środę (9 października) po raz kolejny spotkał się on z rolnikami w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. W zebraniu uczestniczył także zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) Leszek Szymański.
Bezpieczeństwo żywnościowe
„Skala strat nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. Nie wpływa też na poziom cen żywności” – zapewnił Siekierski.
Zwrócił uwagę, że na ceny produktów rolnych wpływ mają przede wszystkim globalne rynki.
Specjalna pomoc dla powodzian
„Zgodnie z decyzją ministra, przy wypłacie - 5 tysięcy do ha w przypadku (niezebranych – red.) zbóż, kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw oraz 4 tysięcy do hektara w przypadku soi - przyznana pomoc nie będzie pomniejszana o 50 proc. w przypadku braku ubezpieczenia, a także nie będzie wyliczane 30 proc. przychodów gospodarstwa z ubiegłego roku. Jeżeli uprawy były zalane, przysługuje 100 proc. rekompensaty” – zaznaczył Leszek Szymański.
Minister rolnictwa: silny złoty, to mniejsza wartość dopłat
Potrzeba więcej rzeczoznawców
Szef MRiRW dodał, że firmy ubezpieczeniowe nie nadążają z szacowaniem strat.
„Ze względu na brak szacunków co do wielkości strat, rolnicy i inni poszkodowani w wyniku powodzi mieszkańcy nie mogą jeszcze wykonywać pewnych remontów. Poprosiliśmy firmy ubezpieczeniowe, aby zwiększyły liczbę rzeczoznawców, być może także przerzucając ich z innych rejonów” – informował Siekierski.
Znaczny obszar objęty szkodami
Zastępca prezesa ARiMR przekonywał, ze Agencja ma dokładnie zidentyfikowaną powierzchnię lustra wody na działkach, które znajdują się na terenach objętych stanem klęski żywiołowej.
„Jest to 14,6 tysięcy hektarów, a cały obszar dotknięty szkodami powodziowymi wynosi 25 tysięcy hektarów” – podawał Szymański.
MRiRW: wnioski o oszacowanie szkód powstałych przez suszę - do 15 października
Apel o ewidencjonowanie strat
„Prosimy o zapisywanie w protokołach strat wynikających z zalania pasz i zbóż. Ponadto powinny się w nich znaleźć zdjęcia i dokładna ewidencja dotycząca zniszczonych budynków i maszyn” – wskazywał dalej minister Siekierski.
Zaznaczał, że nie ma jeszcze decyzji dotyczących odszkodowań za zniszczone budynki inwentarskie i maszyny, ale dokumentowanie tych strat jest niezbędne.
Zwrot dwóch rat podatku rolnego
Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto, że będzie zwrot III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok.
„Ten zwrot dotyczy tylko tych rolników, którzy zostali dotknięci klęskami, takimi jak: grad, deszcz nawalny, wiosenne przymrozki czy huragan” – sprecyzował Siekierski.
Jak dodał, zwrot będzie się odbywał za pośrednictwem ARiMR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś