MRiRW: pozytywna ocena chińskiego audytu ws. drobiu
Chińscy inspektorzy pozytywnie ocenili polski system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego oraz stosowanie regionalizacji - poinformowało we wtorek ministerstwo rolnictwa. Uzyskanie zgody od Chin na regionalizację umożliwi eksport drobiu do tego kraju.
W spotkaniu zamykającym audyt inspektorów z Generalnej Administracji Celnej (GACC) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej (MRiOW) wziął udział wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) i terenowych oddziałów inspekcji weterynaryjnej.
W skupie drobiu odnotowano wzrost cen
"W wyniku audytu chińscy przedstawiciele pozytywnie ocenili polski system nadzoru nad produkcją mięsa drobiowego oraz stosowanie regionalizacji. To kolejne działanie zmierzające do wznowienia eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin" - poinformował resort rolnictwa.
Audyt rozpoczął się 13 listopada br. Jego celem była weryfikacja stosowania w Polsce zasady regionalizacji w zakresie chorób drobiu (grypa ptaków HPAI, rzekomy pomór drobiu ND). Program wizyty delegacji chińskiej – oprócz spotkań w MRiRW – objął m.in. spotkania w terenowych oddziałach inspekcji weterynaryjnej, Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, zakładach drobiowych oraz gospodarstwach hodujących drób.
"Przewodnicząca chińskiej delegacji zapewniła, że wizyta osiągnęła zamierzone cele – przebieg audytu wskazał, że polskie władze prawidłowo wypełniają funkcje kontrolne i nadzorcze" - czytamy w komunikacie MRiRW.
"Ta wizyta była okazją do zaprezentowania standardów i procedur dotyczących bezpieczeństwa żywności i zapobiegania chorobom zwierząt stosowanych w Polsce. Jesteśmy gotowi do dalszej wytężonej pracy, aby wznowić eksport polskiego mięsa drobiowego do Chin" – powiedział wiceminister Czerniak.
Ogniska HPAI w Wielkopolsce i w Lubelskiem
Podkreślił, że polskiej stronie zależy na wznowieniu eksportu polskiego mięsa drobiowego do Chin na zasadzie regionalizacji w zakresie chorób drobiu.
Chiny nałożyły embargo na polski drób w styczniu 2020 roku, zostało ono zniesione w czerwcu 2024 r. W związku z wystąpieniem kolejnego ogniska grypy ptaków (HPAI) w sierpniu br. Chiny ponownie wprowadziły zakaz importu drobiu, który obowiązuje od 4 września 2024 roku. Podjęto więc rozmowy ze stroną chińską w sprawie wprowadzenia regionalizacji.
Po wdrożeniu zasad regionalizacji zakaz importu będzie obejmował jedynie regiony dotknięte ptasią grypą, a nie cały kraj, co ma minimalizować straty dla polskiego eksportu drobiu.
Według MRIRW, w 2023 r. polski eksport do Chin osiągnął wielkość 147,6 mln euro. Obecnie największym zainteresowaniem na rynku chińskim cieszą się polskie mleko i produkty mleczne, puch i pierze oraz owoce mrożone.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś