Kryzys w mleczarstwie. Spółdzielnie z postulatami do ministra
Działań w kierunku zahamowania spadków cen skupu mleka, obniżenia cen gazu i prądu oraz publikowania kosztów produkcji mleka – domagają się spółdzielnie i zakłady mleczarskie.
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się 1 sierpnia spotkanie poświęcone obecnym problemom na rynku mleka. Wzięli w nim udział minister rolnictwa Robert Telus, jeden z jego zastępców Ryszard Bartosik, Waldemar Guba - dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW, a także Szczepan Szumowski - przewodniczący Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Waldemar Broś - prezes Zarządu KZSM.
Spółdzielniom mleczarskim grożą fuzje, przejęcia i bankructwa?
Jak podaje KZSM, wśród najistotniejszych kwestii, na które zwrócono uwagę podczas dyskusji, znalazła się m.in. potrzeba działania na rzecz zahamowania dalszego spadku cen skupu mleka poprzez dążenie do uruchomienia przez Komisję Europejską interwencji na rynku odtłuszczonego mleka w proszku i masła po realnych cenach rynkowych. Ponadto przedstawiciele branży zwrócili uwagę na konieczność renegocjacji - przy wsparciu administracji rządowej - umów zawartych w ubiegłym roku na gaz i energię elektryczną przez spółdzielnie i zakłady mleczarskie, a także na kwestię publikowania dwa razy w roku kosztów produkcji mleka w gospodarstwach hodowlanych.
Inne omówione tematy, to nowelizacja ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w zakresie „marek stanowiących własność właściciela sieci lub podmiotów zależnych” oraz zbyt wysokie marże w handlu, a zwłaszcza w sieciach wielkopowierzchniowych - w wyniku czego stają się one największymi beneficjentami ogromnego kryzysu w mleczarstwie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś