Eksport towarów rolno-spożywczych bije kolejne rekordy
W pierwszym półroczu 2022 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych przekroczyła 100 mld zł, co stanowi wzrost o 23,6 proc. rok do roku - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
KOWR przekazał, że podobnie jak w latach poprzednich produkty te były sprzedawane przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do państw Wspólnoty wygenerowały 16,3 mld euro (+28 proc.), co stanowiło ponad 74 proc. przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.
Kowalczyk: żywności nam wystarczy, produkujemy więcej niż spożywamy
W tym czasie wśród wysyłanych produktów dominowały: mięso, przetwory mięsne i żywiec (21 proc.), ziarno zbóż i przetwory (13 proc.), tytoń i wyroby tytoniowe (9 proc.), produkty mleczne (8 proc.), cukier i wyroby cukiernicze oraz ryby i przetwory rybne (po 6 proc.).
Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR powiedział, że eksport artykułów rolno-spożywczych pozwala na zagospodarowanie nadwyżek żywności produkowanej w Polsce, stanowi ważne źródło przychodów dla przemysłu rolno-spożywczego i pośrednio wpływa na gospodarkę kraju.
Według Ośrodka produkcja artykułów spożywczych oraz napojów i wyrobów tytoniowych w 2021 r. wyniosła około 290 mld zł. Istotną przewagą jest duży potencjał produkcyjny krajowego sektora rolnego oraz przetwórstwa spożywczego, dzięki czemu Polska jest jednym z największych producentów artykułów rolno-spożywczych w UE.
Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w UE w produkcji: mięsa drobiowego, jabłek, buraka ćwikłowego, kapusty oraz niektórych owoców miękkich (porzeczek, wiśni, malin). Jest także drugim co do wielkości producentem pieczarek, truskawek i borówek, trzecim - zbóż, rzepaku, mleka, ziemniaków, ogórków oraz buraka cukrowego i cukru.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś