Unia Europejska ma coraz bardziej rygorystyczne podejście do ilości zużywanych środków ochrony roślin. Zgodnie z opublikowaną w ub.r. "Unijną strategią na rzecz bioróżnorodności", do 2030 roku chciałaby ograniczyć ich wykorzystanie o połowę. Jakie jest jednak zużycie pestycydów w UE i czy wszystkie kraje stosują ich za dużo?
Dosyć szczegółowe dane na ten temat przedstawił 15 stycznia podczas zorganizowanego online Polskiego Kongresu Rolniczego prof. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu.
O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowej IOR – PIB, jakie wyzwania stoją przed współczesnym rolnictwem i w jaki sposób się ono zmienia mówi prof. dr. hab. Marek...
Średnie zużycie substancji czynnych na hektar, w całej Unii wynosi 3,5 kg (dane z 2017 r.). Największe jest w Niderlandach 8 kg/ha, następnie w Irlandii i Belgii (po 6,8 kg/ha), we Włoszech 6,5 kg/ha, w Portugalii 6 kg/ha, w Słowenii 5 kg/ha, w Niemczech 4,5 kg/ha, a we Francji i Hiszpanii po 4 kg/ha. Te trzy ostatnie państwa wraz z Włochami odpowiadają za zużycie 65% środków w UE (45% obszaru gruntów ornych).
Średnia dla Polski wynosi 2,5 kg/ha, co plasuje nas na 13 miejscu, obok Węgier. Za nami znajdują się Chorwacja (2 kg/ha), Czechy (2 kg/ha), Litwa, Słowacja, Łotwa, Dania i Bułgaria (po 1,5 kg/ha). Jak skonkludował prof. Mrówczyński, Polska na tle innych państw unijnych nie stosuje więc tak dużo chemii jak by się mogło niektórym wydawać, a względem krajów Europy Zachodniej mogłaby nawet zwiększyć to zużycie.
Chociaż są pewne gatunki roślin uprawnych, w których Polska stosuje więcej chemii niż wynosi średnia. Spośród roślin rolniczych dotyczy to ziemniaków (prawie 3,5 kg/ha). Na drugim miejscu znajduje się burak cukrowy (2,57 kg/ha). W zbożach to niewielkie ilości. Najwięcej w pszenicy ozimej (1,32 kg/ha), a najmniej w owsie (0,54 kg/ha). W rzepaku ozimym zużycie wynosi 1,74 kg/ha, a w kukurydzy tylko 0,75 kg/ha.
Zdecydowanie więcej chemii stosuje się w uprawach sadowniczych i warzywniczych. W tej pierwszej grupie, na pierwszym miejscu znalazły się jabłka (10,46 kg/ha), na drugim grusze (6,08 kg/ha), na trzecim wiśnie (5,6 kg/ha), a na czwartym truskawki (2,74 kg/ha).
W przypadku warzyw, pierwszą lokatę zajmuje pomidor gruntowy (7,24 kg/ha), drugą cebula (4,56 kg/ha), trzecią ogórek gruntowy (3,85 kg/ha), czwartą ogórek spod osłon (2,98 kg/ha), a piątą pomidor spod osłon (2,6 kg/ha).
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz