Razem będą wspólnie walczyć z nielegalnymi środkami ochrony roślin
Skuteczna kontrola przywozu środków ochrony roślin do Polski - to najważniejszy cel porozumienia, jakie podpisali Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej i Andrzej Chodkowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.
Dokument określa szczegółowo współpracę obu służb dotyczącą nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin. Szczególnie dotyczy działań podejmowanych w przypadku nielegalnego przywozu preparatów, w tym oczywiście podrobionych.
Chcesz zachować dopłaty? Stosuj tylko oryginalne środki ochrony roślin
"W ramach współpracy PIORiN będzie udzielała KAS informacji w zakresie dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin. Wojewódzcy inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa będą na wniosek organów KAS, oceniać towary mogące stanowić środki, pobierać próbki i przeprowadzać badania laboratoryjne produktów. Będą też szkolić funkcjonariuszy i pracowników KAS oraz współpracować z organami KAS w zakresie analizy ryzyka związanego z wprowadzaniem na terytorium Polski nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin" - czytamy w komunikacie wydanym po zawarciu porozumienia.
Funkcjonariusze celno-skarbowi, gdy nabiorą podejrzeń do danej partii lub transportu pestycydów albo stwierdzą ich nielegalne przemieszczanie, mają zwracać się do poszczególnych WIORiN o o określenie stanu statusu przesyłki. Będą ponadto przekazywali do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa informacje o stwierdzeniu nielegalnego przywozu środków ochrony roślin oraz dane na temat importu.
Lewe pestycydy płyną do Polski. Ukrainiec wpadł na granicy
"Handel nielegalnymi środkami ochrony roślin jest zjawiskiem o dużej skali. Europol szacuje, że produkty te stanowią ok. 10 proc. europejskiego rynku, natomiast w Europie północno-wschodniej nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet ponad 25 proc. rynku" - brzmi komunikat służb.
Sygnatariusze porozumienia podkreślają, że stosowanie nielegalnych pestycydów naraża zdrowie konsumentów, może również zniszczyć uprawę, a także doprowadzić do skażenia środowiska.
Dodatkowo nielegalny handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa. Stąd intensywne kontrole m.in. na przejściach granicznych, w portach itp.
W 2017 r. KAS zatrzymała 2 985 l nielegalnych środków ochrony roślin - przede wszystkim przywożonych z Ukrainy.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz