Razem będą wspólnie walczyć z nielegalnymi środkami ochrony roślin

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2018,12:55 Aktualizacja: 22-03-2018,16:30
A A A

Skuteczna kontrola przywozu środków ochrony roślin do Polski - to najważniejszy cel porozumienia, jakie podpisali Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej i Andrzej Chodkowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Dokument określa szczegółowo współpracę obu służb dotyczącą nadzoru nad przemieszczaniem i wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin. Szczególnie dotyczy działań podejmowanych w przypadku nielegalnego przywozu preparatów, w tym oczywiście podrobionych.

środki ochrony roślin, podrobione środki ochrony roślin, kas, przemyt pestycydów, psor

Chcesz zachować dopłaty? Stosuj tylko oryginalne środki ochrony roślin

Początek roku to czas zakupu środków ochrony roślin. Niestety, na rynku obok oryginalnych, zarejestrowanych preparatów pojawia się wiele "lewych" środków, które nie spełniają wymogów jakościowych i...

"W ramach współpracy PIORiN będzie udzielała KAS informacji w zakresie dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin. Wojewódzcy inspektorzy ochrony roślin i nasiennictwa będą na wniosek organów KAS, oceniać towary mogące stanowić środki, pobierać próbki i przeprowadzać badania laboratoryjne produktów. Będą też szkolić funkcjonariuszy i pracowników KAS oraz współpracować z organami KAS w zakresie analizy ryzyka związanego z wprowadzaniem na terytorium Polski nielegalnych i podrobionych środków ochrony roślin" - czytamy w komunikacie wydanym po zawarciu porozumienia.

Funkcjonariusze celno-skarbowi, gdy nabiorą podejrzeń do danej partii lub transportu pestycydów albo stwierdzą ich nielegalne przemieszczanie, mają zwracać się do poszczególnych WIORiN o o określenie stanu statusu przesyłki. Będą ponadto przekazywali do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa informacje o stwierdzeniu nielegalnego przywozu środków ochrony roślin oraz dane na temat importu.

środki ochrony roślin, podrabiane środki ochrony roślin, dorohusk, insektycydy

Lewe pestycydy płyną do Polski. Ukrainiec wpadł na granicy

Kolejną znaczną partię nielegalnych środków ochrony roślin przechwycili funkcjonariusze celno-skarbowi z Dorohuska na polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Kontrabanda miała trafić na jeden z bazarów. Za tylnym rzędem siedzeń w...

"Handel nielegalnymi środkami ochrony roślin jest zjawiskiem o dużej skali. Europol szacuje, że produkty te stanowią ok. 10 proc. europejskiego rynku, natomiast w Europie północno-wschodniej nielegalne i podrabiane środki ochrony roślin mogą stanowić nawet ponad 25 proc. rynku" - brzmi komunikat służb.

Sygnatariusze porozumienia podkreślają, że stosowanie nielegalnych pestycydów naraża zdrowie konsumentów, może również zniszczyć uprawę, a także doprowadzić do skażenia środowiska.
Dodatkowo nielegalny handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa. Stąd intensywne kontrole m.in. na przejściach granicznych, w portach itp.

W 2017 r. KAS zatrzymała 2 985 l nielegalnych środków ochrony roślin - przede wszystkim przywożonych z Ukrainy.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij