Andrzej Duda zaskoczył ministra rolnictwa. "Wpędził mnie w ambaras"
7 stycznia w Belwederze odbyła się konferencja "Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu", która zainaugurowała obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Hasło przewodnie obchodów brzmi: "Chroniąc rośliny, chronisz życie".
Podczas konferencji, w której uczestniczyło kilkudziesięciu zaproszonych gości, w tym między innymi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a także unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, padło wiele ważnych słów.
Prezydent zainaugurował rok zdrowia roślin
O czy dokładnie mówił Andrzej Duda? Poniżej publikujemy pełen zapis wystąpienia głowy państwa, który zamieściła na swojej stronie Kancelaria Prezydenta RP.
"Bardzo się cieszę, że ta konferencja – która zarazem dla Polski otwiera Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin, który jest częścią naszej działalności w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych – odbywa się właśnie tutaj, w historycznej siedzibie głowy państwa w Belwederze. Cieszę się z tego powodu ogromnie – po pierwsze, dlatego że odbywa się właśnie w tej tradycyjnej siedzibie głowy państwa, a także, że ja jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej mam tą przyjemność i zaszczyt, żeby się dzisiaj z Państwem spotkać i tę konferencję i ten rok otwierać. Ale cieszę się także ogromnie, dlatego że Belweder to specyficzne miejsce w Warszawie.
To miejsce położone tuż przy jednym z najpiękniejszych parków Warszawy, przy Łazienkach Królewskich, które można powiedzieć są całe w sobie pomnikiem przyrody. Ta niezwykła liczba drzew, które bardzo często liczą sobie po kilkaset lat, które stanowią pomniki przyrody Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie na wszystkie choroby roślin znajdziemy środek chemiczny
Nie bez powodu właśnie Łazienki Królewskie zostały zbudowane w takiej, a nie innej formule – roślinność i woda. To było zawsze to, czego człowiek potrzebował. Roślinność i woda to są dwa elementy podstawowe, bez których nie można wyobrazić sobie w ogóle istnienia życia. Dlatego mówimy, że mając i chroniąc rośliny, chronisz zarazem życie. Kiedy spojrzymy poprzez pryzmat celów zrównoważonego rozwoju – tych celów, które przyjęła i ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych – to bez problemów odnajdziemy wśród nich jeden z tych najbardziej istotnych, jakim jest kwestia zdrowia roślin, ochrony roślin i przyrody, kwestię, która w sposób oczywisty i bezpośredni przekłada się także na ochronę powietrza, ochronę klimatu, a w efekcie również i przecież ochronę życia człowieka.
Kwestia związana ze zdrowiem roślin, ochroną roślin, ma tutaj przynajmniej dwa aspekty. Jeden aspekt to jest to, że nie kto inny, nie żaden inny czynnik, tylko właśnie rośliny wytwarzają 98% tlenu na naszej planecie. W związku z czym, gdyby roślin nie było, nie byłoby możliwości życia, nie byłoby możliwości przetrwania, choćby tylko na skutek tego, że nie mielibyśmy czym oddychać.
Chroniąc rośliny, chronisz życie
A drugi aspekt, Proszę Państwa – rośliny to 80% zasobów żywnościowych naszej planety. To 80% tego, czym ludzie na świecie mogą się pożywić. To proszę Państwa 40% dzisiaj opału zużywanego przez ludzi na świecie. Cały czas produkcja roślinna to jest 40% tego, co służy ludziom do ogrzewania i do tych podstawowych potrzeb. Jeżeli z tym złożymy sobie fakt, że także 40% tej roślinności którą udaje nam się wyprodukować, choćby w ramach produkcji rolnych, jest niszczonych przez różnego rodzaju choroby i szkodniki, to staje się jasne, jak bardzo skala naszego funkcjonowania zależy od tego, na ile skutecznie będziemy dbali o zdrowie roślin, na ile skutecznie będziemy dbali o ochronę roślin.
Oczywiście w rozsądnym balansie, tak, aby te cele zrównoważonego rozwoju zrealizować. To znaczy chronić rośliny, ale w taki sposób, aby ta ochrona nie zagrażała życiu człowieka. Mamy przecież na przestrzeni historii – i to nie dalekiej, tylko ostatnich dziesięcioleci – przykłady środków, które niby chroniły rośliny, tak się wydawało, ale tak naprawdę w istocie, w niezwykle szkodliwy sposób wpływały na życie człowieka i musiały zostać wycofane. A więc to jest także kwestia tego jak i czym będziemy tą ochronę roślin zapewniali. To jest kwestia także i edukacji wśród najmłodszych.
Dalsza część tekstu dostępna na kolejnej stronie >>