Andrzej Duda zaskoczył ministra rolnictwa. "Wpędził mnie w ambaras"
Prezydent Duda w Skierniewicach. Zwrócił się do rolników i sadowników
Więc z jednej strony mamy kwestie rolnictwa, produkcji rolnej, a więc produkcji żywności. Ale z drugiej strony mamy także kwestię naszej przyrody, która zapewnia nam możliwość życia, przyrody, która zapewnia nam możliwość wypoczynku; która zapewnia nam i w oczywisty sposób wywiera także i ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, a w efekcie na wydajność naszej pracy i nasze codzienne funkcjonowanie.
To także, jak już podkreślałem, ochrona powietrza, bo rośliny, pochłaniając CO2, pochłaniają także pyły z powietrza.
W związku z tym prowadzą w efekcie do oczyszczania powietrza i to jest ich ogromna, jedna z podstawowych absolutnie ról, ale z drugiej strony to jest także właśnie produkcja tlenu i pochłanianie CO2, a więc i pochłanianie także tych gazów, które przyczyniają się do ocieplenia klimatu na planecie i zmian klimatycznych, którym chcielibyśmy zapobiec. Czym one skutkują – wszyscy doskonale wiemy i widzimy czym skutkują.
Dobrze odżywione rośliny, to zdrowsze rośliny
To bardzo, bardzo, bardzo wiele zmian, które dzisiaj obserwujemy i co do których cały czas zadajemy sobie pytanie, jakie skuteczne środki powinniśmy podjąć, aby tym zmianom zapobiegać, aby te zmiany minimalizować i aby w związku z tym, jak najbardziej spowalniać te procesy, nawet jeżeli mają one charakter naturalny, periodyczny w dziejach ziemi, kiedy następują okresy cieplejsze, okresy chłodniejsze. Wiemy, że takie periodyczne zmiany na przestrzeni stuleci, tysiącleci występowały.
Pytanie jest, co możemy robić po to, aby zwiększyć stabilność klimatyczną, aby w związku z tym poprawić warunki naszego codziennego funkcjonowania z jednego strony. Ale z drugiej strony, aby zachować, jak najlepsze warunki, jak największe możliwości życia dla przyszłych pokoleń. Bo przecież to jest ten zasadniczy cel, kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju.
Kosiniak-Kamysz: prezydent tylko świętuje, a nie dba o sferę życia na wsi
To jedno, to jest coś czego nauczyć się może każdy z nas, niezależnie od tego, jakie jest poziom jego wiedzy. Jeśli jakieś rośliny posiada , a przecież rośliny posiada prawie każdy z nas – to jest kwestia niezwykle ważna, edukowanie młodzieży co do tego, aby chronić bezpieczeństwo roślin w naszym kraju, chociażby poprzez nieprzywożenie roślin z innych krajów w sposób bezmyślny.
Dzisiaj podróżujemy po całym świecie. Na pewno jest wiele zachęt, by jakąś piękną roślinę z innego kraju przywieźć do swojego kraju, zasadzić sobie w ogrodzie, czy w jakiejś oranżerii, czy w innym miejscu. Otóż, proszę Państwa, trzeba zawsze liczyć się z tym, że ta roślina może nie być zdrowa, że roślina ta może być obciążona jakimś pasożytem czy jakąś chorobą, która nawet w danym klimacie nie była aktywna, a poprzez to, że doszło do zmiany, do przeniesienia jej w inne miejsce, w inne warunki klimatyczne, może doprowadzić do zaktywizowania się – czy w ogóle – przeniesienia na nasze terenu czynnika, który do tej pory nie był znany. To jest to, czego powinien dowiedzieć się każdy.
Andrzej Duda do rolników: zawsze można wyjść na ulice
Sadzimy je w sposób zaplanowany, sadzimy je w miarę możliwości w sposób skoordynowany. Ogromnie dziękuję za to, że rozpoczęliśmy tę akcję i realizujemy ją skutecznie. Dziękuję za to, że będziemy ją realizowali także i w tym roku w Nadleśnictwie Lipusz w leśnictwie Kłodno – tam, gdzie w 2017 roku przeszła straszliwa nawałnica niszcząca zupełnie piękne lasy w tamtym rejonie.
Będziemy tam, razem z tysiącami młodych ludzi, razem z harcerzami, razem z wolontariuszmi, także oczywiście z leśnikami, w tym roku 24 kwietnia sadzili las. Ale to oznacza także, że w 430 nadleśnictwach w Polsce będą dla każdego, kto chce, dostępne sadzonki, które będzie można zabrać i posadzić u siebie na działce czy na parceli, na której mieszkamy, jest nasz dom, czy to w innych miejscach, gdzie teren jest dla nas dostępny, gdzie my za niego odpowiadamy, gdzie będzie możliwość posadzenia drzew.
Duda: praca rolników niezwykle ważna dla państwa
A lasy – wiemy doskonale – to są tereny wypoczynkowe, ale także "zielone płuca", które przyczyniają się do poprawy naszych warunków życia i przyczyniają się także do wielkiego celu, jakim jest ochrona klimatu na świecie poprzez pochłanianie dwutlenku węgla i poprzez oczyszczanie powietrza.
Szanowni Państwo, jeszcze raz ogromnie się cieszę, że zechcieliście przybyć na tę konferencję. Niniejszym ogłaszam Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin w Polsce za otwarty. Zapraszam do akcji sadziMY, którą będziemy realizowali w tym roku. Mam nadzieję, że zdołamy do niej zachęcić jeszcze więcej młodych ludzi.
Przewidujemy rozdanie 24 i 25 kwietnia około miliona sadzonek w całej Polsce. Mam nadzieję, że każda sadzonka znajdzie swoje miejsce i że z większości – jestem realistą – tych sadzonek wyrosną drzewa, które nam i następnym pokoleniom będą zapewniały w przyszłości to, co nazywamy zrównoważonym rozwojem i dobrymi warunkami życia".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś