Wiosenne zabiegi na trwałych użytkach zielonych
Wiosna to czas na dobre przygotowanie łąk do sezonu wegetacyjnego. Oprócz nawożenia warto wykonać niezbędne zabiegi pratotechniczne, które korzystnie wpłyną na plonowanie traw.
Zasadniczym i najczęściej wykonywanym zabiegiem wiosennym na łąkach jest stosowanie nawozów mineralnych oraz naturalnych. Po zimie wiele łąk wymaga dodatkowych zabiegów, które są niezbędne, aby prawidłowo wykonać koszenie i zbieranie roślin.
Kiedy całkowita renowacja trwałych użytków zielonych jest konieczna?
Jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementem występującym na łąkach przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego są kretowiska. Niekiedy występują one bardzo licznie. Warto usunąć je przed rozpoczęciem wzrostu traw, aby nie wygniatać młodej runi.
Kretowiska są także doskonałym miejscem do rozwoju chwastów (przedostanie się glebowego banku nasion na powierzchnię). Nie tylko utrudniają one zbieranie paszy, lecz także zanieczyszczają ją. Jednym ze sposobów jest stosowanie starych opon (ciągnięcie po powierzchni gruntu).
Opony są tanim i szybkim sposobem, aby uporać się z niechcianymi nierównościami. Ze względu na to, że są dość lekkie nie wyrządzają one strat w runi. Kolejnym zabiegiem wyrównywania powierzchnię jest wałowanie wałem łąkowym.
Oprócz kretowisk można zaobserwować działalność dzików, które niszczą znaczne połacie łąk. W momencie, kiedy zastaniemy zrytą łąkę najlepiej jest ręcznie poukładać skrawki darni. W przypadku dużych obszarów ręczne wyrównywanie powierzchni nie ma sensu oraz kiedy dość mocno ucierpi nasza łąka nie pozostanie nam nic innego jak całkowita renowacja.
Wały łąkowe (gładkie), oprócz niwelowania kretowisk polecane są do zastosowania na łąkach torfowych. W okresie zimowym zamarzanie oraz rozmarzanie powoduje rozluźnienie struktury gleby. Ciężkie wały dociskają glebę tym samym polepszając stosunki wodne oraz powietrzne. Dodatkowo korzenie mają ułatwiony podsiąkanie wody.
Bonitacja gleb pod łąkami i pastwiskami
Włóka łąkowa to kolejne narzędzie, które sprawdzi się na wiosnę. Nie tylko wyrówna ona powierzchnię, lecz także usunie chwasty. Dodatkowo pobudzi rośliny do wzrostu.
Bronowanie na wiosnę należy wykonywać w momencie, kiedy był zastosowany obornik w okresie jesiennym lub też, kiedy na powierzchni darni tworzy się „filc”. Zęby bron pozwolą na wygrabienie pozostałości nierozłożonego obornika oraz rozluźnią darń. W momencie, gdy obornik nie był stosowany bronowanie może być wykonywane przed planowanym podsiewem traw.
Kolejnym wiosennym zabiegiem, który niekiedy jest konieczny, jest podsiew. Jego wykonanie ma sens wówczas, gdy w runi nie występują zbyt licznie chwasty oraz trawy o bardzo niskiej wartości. Wsiewanie w darń poprawia skład gatunkowy oraz poprawia wydajność plonowania łąk.
W okresie wiosennym warto też sprawdzić stan urządzeń melioracyjnych (drożność drenów, rowów melioracyjnych). W ostatnich latach praktycznie nie były one przydatne. Jednak nie wiadomo, co może przynieść obecny rok. Wykonanie tych wszystkich czynności jest niezbędne do utrzymania łąk w dobrej kulturze.