KRIR: potrzebne dofinansowania dla rolników na ogrodzenia pastwisk i wybiegów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2024,13:05 Aktualizacja: 04-12-2024,20:12
A A A

Budowa ogrodzeń obiektów hodowlanych o przewidzianych w przepisach parametrach, to dla rolników spore koszty. Stąd koncepcja samorządu rolniczego, by wprowadzić do KPO możliwość dofinansowania tego typu inwestycji.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się 3 grudnia do resortu rolnictwa o wdrożenie do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) Działania 8. „Budowa ogrodzeń i innych innowacyjnych zabezpieczeń zwierząt hodowlanych przebywających na pastwiskach i wybiegach”. Jak zaznaczają izby, działanie to powinno być priorytetem, o wysokim stopniu dofinansowania, przyznawanego na dogodnych zasadach i warunkach.

„Zgodnie z prawem, warunkiem niezbędnym do ubiegania się przez hodowcę o odszkodowanie za szkody wyrządzone w stadzie zwierząt hodowlanych przez wilki czy niedźwiedzie jest między innymi ogrodzenie pastwiska siatką o odpowiedniej wysokości i dodatkowe wkopanie jej w grunt (siatka o wysokości 2 metrów nie jest już zabezpieczeniem przed wilkami) czy pastuchem elektrycznym oraz zapewnienie dozoru nad zwierzętami od zachodu do wschodu słońca” – wskazuje w swoim wystąpieniu rolniczy samorząd.

I podkreśla, że spełnienie tych wymogów, szczególnie przy naturalnym wypasie z zachowaniem odpowiedniej obsady zwierząt, jest kosztowne, zwłaszcza dla gospodarstw o dużym rozłogu.

biolog, wilki, ochrona wilków, populacja wilków

Biolog: musimy lepiej chronić zwierzęta gospodarskie, a nie pozwalać na odstrzał wilków

Głównym problemem w Europie nie jest to, że mamy za dużo wilków, ale to, że musimy ponownie nauczyć się chronić nasze zwierzęta gospodarskie, które padają ofiarą tych drapieżników – podkreśla biolog dr hab....

Koszty te stanowią poważne obciążenie, które niejednokrotnie przekraczają możliwości finansowe rolników. Bez wsparcia zewnętrznego, wielu z nich będzie zmuszonych zaprzestać prowadzenia hodowli, co już można zaobserwować w powiatach bieszczadzkim i leskim (woj. podkarpackie – red.)” – ostrzega KRIR.

Zwraca dalej uwagę, że zwierzęta chronione prawnie, takie jak wilki, niedźwiedzie czy rysie, stanowią dobro narodowe, w związku z czym koszty związane z zabezpieczeniem przed tymi drapieżnikami zwierząt gospodarskich, powinny być objęte wsparciem z budżetu państwa. Obecnie wypłacane odszkodowania - jak przekonują izby - są niewystarczające, by pokryć rzeczywiste koszty ochrony hodowli przed dzikimi zwierzętami.

„Mając na uwadze powyższe, wnosimy o włączenie do Krajowego Planu Odbudowy działania, które umożliwia rolnikom ubieganie się o środki na budowę ogrodzeń i zabezpieczeń, co pozwoli na skuteczną ochronę zwierząt hodowlanych” – podsumowano pismo do resortu rolnictwa.

Poleć
Udostępnij