Kiedy całkowita renowacja trwałych użytków zielonych jest konieczna?
W związku z występowaniem przez ostatnie lata suszy, wiele łąk i pastwisk jest w bardzo złym stanie. Renowacja całkowita z orką jest konieczna, gdy w składzie gatunkowym runi występuje znaczna ilość chwastów trudnych do zwalczenia, lub też powierzchnia łąki jest znacznie zdegradowana przez dziki lub inne czynniki niekorzystnie oddziałujące na jej powierzchnię.
W moim przypadku renowacja była konieczna ze względu na wyschnięcie, wręcz całkowite, łąki w 2015 roku, a co za tym idzie wypadnięcie szlachetnych gatunków traw oraz pojawienie się niechcianych gatunków chwastów. Proces renowacji rozpocząłem od zastosowania jesienią herbicydu totalnego w dawce 5 l/ha, a następnie po 2 tygodniach wykonaniu orki na głębokość 30 cm.
Obora daje dobry nawóz naturalny dla łąk i pastwisk
Wiosną w celu wyrównania powierzchni oraz zapobieganiu parowania wody wykonano bronowanie. Następnie zastosowano nawożenie przedsiewne w postaci mocznika w ilości 150 kg/ha, superfosfatu potrójnego 100 kg/ha oraz soli potasowej 100 kg/ha.
Siew mieszanki traw odbył się tego samego dnia (15 kwietnia). Dość głęboka orka, która przykryła i odwróciła całą darń, pozwoliła na prawidłowe doprawienie gleby oraz bezproblemowy siew nawet siewnikiem z redlicami stopkowymi. Mieszanka traw była wysiewana wraz z roślinami ochronnymi, jakimi był jęczmień wraz owsem, aby ochronić wschodzącą trawę przed przymrozkami.
Zgodnie z zaleceniem producenta mieszanka traw została wysiana w ilości 40 kg/ha, a mieszanka zbóż 150 kg/ha. Wysiano mieszankę traw KP-2. W jej skład wchodzą: Festulolium (20 proc.), kupkówka pospolita (20 proc.), kostrzewa trzcinowa (20 proc.), stokłosa bezostna (5 proc.), życica trwała 4N śr. wczesna (5 proc.), życica trwała 4N śr. późna (10 proc.), życica mieszańcowa 4N (5 proc.), życica westerwoldzka 4N (5 proc.) i lucerna siewna (10 proc.).
Siew wykonano zwykłym siewnikiem zbożowym. Po wykonaniu siewu zebrano kamienie z powierzchni pola, a następnie całość została zwałowana wałem pierścieniowym. Po wschodach nie była stosowana żadna ochrona herbicydowa.
Siew w roślinę ochronną jest korzystny nie tylko ze względu na ochronę mieszanki traw, ale także przez to, że plon pierwszego pokosu jest wysoki, ponieważ z pierwszego pokosu z hektara łąki zostało zebrane 17 bel o wymiarach 120 x 120 cm. Niestety, trawy w pierwszym roku są wrażliwe na suszę i w kolejnych pokosach zostało zebrane tylko 20 bel. Łącznie zebrano 3 pokosy, które dały 37 bel.
Przy renowacji ważny jest także wybór mieszanki traw w zależności od kierunku użytkowania oraz podłoża, na którym ma zostać wysiana. W moim przypadku była to mieszanka na stanowisko o lżejszych glebach z okresowymi brakami wody. Dzięki trafnemu doborowi mieszanki, niekorzystne warunki nie zahamowały wzrostu młodych roślin.
Co prawda plon był niższy, jednak trawy w chwili obecnej mają się znakomicie dzięki intensywnym opadom, jakie występowały jesienią. Ważne jest też, aby na zimę w pierwszym roku pozostawić je nieco wyżej skoszone oraz przeprowadzić ostatni pokos na tyle wcześnie, aby do zimy jeszcze urosły i wytworzyły swoistą ochronę na zimę.