Ważny jest stosunek treoniny do lizyny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl; D. Chełstowska
28-01-2017,9:25 Aktualizacja: 29-01-2017,14:31
A A A

Badanie prowadzone na Uniwersytecie Illinois ma ułatwić ustalenie prawidłowego stosunku treoniny do lizyny w mieszankach dla świń oraz wyjaśnić, w jaki sposób wpływa na niego zawartość włókna w paszy.

Profesor Hans H. Stein, specjalista nauk o zwierzętach na Uniwersytecie Illinois, wyjaśnia, że producenci coraz częściej i w coraz większych ilościach skarmiają tańsze produkty uboczne o wysokiej zawartości włókna, więc należy uświadomić sobie, jak włókno pokarmowe wpływa na zapotrzebowanie żywieniowe świń. „Idealny stosunek treoniny do lizyny jest kwestią nieco problematyczną”, wskazuje prof. Stein. „W naszym przekonaniu jedną z przyczyn tych niejasności mogą być same badania, które przeprowadzano z wykorzystaniem dawek pokarmowych o różnych poziomach włókna”.

Profesor Stein jest zdania, że podwyższony poziom włókna pokarmowego w dawce może zwiększać zapotrzebowanie organizmu na treoninę wskutek skrócenia czasu pasażu jelitowego, zwiększenia endogennych ubytków tego aminokwasu oraz nasilenia aktywności mikroflory w jelicie grubym.

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora Steina opracował dawki pokarmowe o niskiej zawartości włókna, oparte na kukurydzy, grochu zwyczajnym polnym, mączce sojowej i skrobi kukurydzianej, oraz dawki z wysokim poziomem włókna, w których skrobię kukurydzianą zastąpiono łupinami sojowymi. Następnie obie dawki pokarmowe wzbogacono treoniną, aby uzyskać stosunek treoniny SSJ (o standaryzowanej strawności jelitowej) do lizyny (Treo SSJ: Liz) wynoszący 0,45, 0,54, 0,63, 0,72, 0,81 albo 0,90.

Po przeanalizowaniu wyników produkcyjnych świń skarmianych dwunastoma doświadczalnymi dawkami żywieniowymi zespół profesora Steina oznaczył, że idealny stosunek Treo:Liz, mający optymalizować wskaźnik przyrostów masy ciała do paszy, to 0,63 zarówno dla dawki o niskiej, jak i wysokiej zawartości włókna pokarmowego. Dla zoptymalizowania dobowych przyrostów masy ciała świnie, które żywiono mieszanką paszową o niskiej koncentracji włókna, wymagały podwyższenia stosunku Treo:Liz do 0,66, a przy dawce o wysokiej zawartości włókna – do 0,71.

„Konieczność podwyższenia oszacowanego zapotrzebowania wskazuje, że zawartość łupin sojowych w dawce, będących źródłem włókna rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, zwiększa zapotrzebowanie organizmu warchlaka na treoninę”, wyjaśnia prof. Stein.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA