Tuczniki już nie drożeją

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-03-2016,15:00 Aktualizacja: 01-04-2016,9:35
A A A

Tuczniki w ostatnim tygodniu marca są tańsze niż przed świętami. W transakcjach członków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej cena za żywiec wyniosła 4,39 zł i była o 19 groszy niższa niż tydzień wcześniej.

Ceny tuczników maleją, a wpływ na tę sytuację może mieć kilka czynników. Po pierwsze przetwórcy prawdopodobnie mają nadwyżkę produktów wieprzowych w magazynach.

Po drugie słabnie nieco kur Euro. Po trzecie są to pogłoski o ponownej redukcji ceny w Niemczech.

prosięta, tucz, Dania, trzoda chlewna, produkcja, świnie, import

Duńskie prosięta - skąd się biorą?

Duńskie prosięta są produkowane w gospodarstwach utrzymujących po kilkaset loch. Dzięki temu wyniki odchowu, jakie uzyskuje się na takich fermach, są do pozazdroszczenia. Jednym z takich parametrów jest liczba prosiąt odsadzanych od lochy w...
Tuczniki w Unii Europejskiej w okresie przedświątecznym były w końcu droższe i pozwoliły producentom na małą stabilizację. Po świętach jednak cena w Niemczech zmalała, na szczęście tylko o 3 eurocenty.

Według notowań niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG w 13 tygodniu 2016 r. wyniosła ona 1,28 Euro/kg wbc tj. ok 5,44 zł/kg.

Spadek cen w Niemczech wywołał jednak natychmiastową reakcję w sąsiadujących krajach. W Holandii zmalały one o 2 eurocenty, w Belgii o 1 cent.

W Hiszpanii i Danii cena utrzymała się na takim samym poziomie. Z kolei we Francji z informacji KZP-PTCH, mimo zwiększonego eksportu do Chin, zakłady nie zdecydowały się na podwyżkę płac, których domagały się załogi i związki pracownicze.

Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA