Duńskie prosięta - skąd się biorą?
Duńskie prosięta są produkowane w gospodarstwach utrzymujących po kilkaset loch. Dzięki temu wyniki odchowu, jakie uzyskuje się na takich fermach, są do pozazdroszczenia.
Jednym z takich parametrów jest liczba prosiąt odsadzanych od lochy w roku, która w Danii przekracza 30 sztuk.
Mimo, że struktura gospodarstw utrzymujących świnie w Danii pokazuje, że podobna liczba chlewni zajmuje się tam albo produkcją tuczników, albo prosiąt lub produkuje w cyklu zamkniętym, to dominuje jednak produkcja prosiąt.
Pomór w Danii? Jest podejrzenie choroby u padłej świni
Wyliczając na tej podstawie ogólną liczbę loch utrzymywanych tylko w samym cyklu zamkniętym uzyskujemy pogłowie na poziomie ponad 550 tys. loch.
W dodatku gospodarstwa, gdzie produkuje się tylko prosięta, stanowią w ogólnej liczbie chlewni zajmujących się produkcją świń około dwadzieścia procent, ale utrzymują średnio po 700 loch. Daje to pogłowie na poziomie blisko 480 tys. loch.
W Danii potencjalna liczba prosiąt odsadzanych od lochy w roku wynosi 37,5 szt. zaś w naszych warunkach dochodzi do 31 szt. Jest to oczywiście potencjał produkcyjny krajowych mieszańców pbz x wbp.
Rzeczywista wartość tego wskaźnika wynosi w naszym kraju 16 szt., zaś w Dani przekracza 30 szt. Ta różnica wynika nie tylko z przedstawionej wyżej struktury gospodarstw utrzymujących świnie, ale też z faktu, że na tamtejszych fermach wszystko podlega głębokiej analizie finansowej.
Na dużych fermach każda choć najmniejsze strata jest mocno odczuwalna.