System kurtyn wentylacyjnych optymalizuje przepływ powietrza oraz oświetlenie chlewni. Zastosowanie kominów wyciągowych bez wentylatorów dodatkowo ogranicza zużycie prądu.
Cena warchlaków w Danii w ślad za ceną tuczników spadła. W minionym tygodniu odnotowano obniżki we wszystkich kategoriach warchlaków od 30 do 35 koron duńskich (DKK). Duńczycy są największym w Europie producentem...
Nowa tuczarnia o długości 87 m i szerokości niemal 16 m jest podzielona na dwie równe komory, w których łącznie zmieści się 1460 zwierząt.
Komory są oddzielone od siebie korytarzem technicznym, w którym zamontowano sterowniki wentylacji, skrzynkę bezpieczników oraz drzwi prowadzące na rampę.
Pod chlewnią znajduje się zbiornik na gnojowicę o głębokości 1,6 m wykonany w technologii lanego żelbetu. Został on przykryty betonowa podłoga szczelinowa o grubości 10 cm.
Konstrukcję budynku stanowi rama stalowa. Ściany zostały pokryte blachą trapezową, a wewnątrz nich znajduje się wełna mineralna o grubości 15 cm, która pełni funkcje izolacyjną.
W tuczarni znajdują się łącznie 32 kojce oraz 4 boksy izolacyjne. Ich przegrody zostały wykonane z desek PCV, nad którymi zamontowano dwie rury ze stali kwasoodpornej.
Pod automatami paszowymi umieszczono podkłady, które chronią ruszt przed szkodliwym działaniem dodatków i zakwaszaczy znajdujących się w paszy. Zabezpieczają one beton prze wykruszaniem się i tworzeniem wżerów.
Służby weterynaryjne poinformowały o możliwości uzyskania odstępstwa od badań laboratoryjnych świń w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Dotychczas badania te były wykonywane na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt ze stref objętych...
W chlewni zamontowano wentylację grawitacyjną. W skład systemu wchodzą wloty powietrza o szerokości 90 cm umieszczonych w ścianach podłużnych.
Przepływ powietrza jest regulowany za pomocą kurtyn wykonanych z polietylenu. Zużyte powietrze jest usuwane za pomocą kominów o średnicy 63 cm z przepustnicami.
Mikroklimat wewnątrz budynku jest regulowany automatycznie. Położeniem kurtyn oraz przepustnic w kominach sterują serwomotory.
Całość jest zarządzana przez jeden sterownik, który dąży do uzyskania ustalonej temperatury wewnątrz tuczarni.
W przypadku braku prądu właściciel fermy otrzyma informację SMS lub połączenie głosowe. W takiej sytuacji może on opuścić kurtyny za pomocą windy ręcznej.
Centrala alarmowa przesyła również powiadomienia w przypadku zbyt niskiej lub za wysokiej temperatury wewnątrz chlewni.
Wentylacja kurtynowa jest tańsza w zakupie i montażu od systemów mechanicznych. Jednak największe oszczędności można zauważyć podczas jej eksploatacji.
Polski sektor mięsa potrzebuje wsparcia, które pozwoli mu utrzymać potencjał produkcji, a następnie szybko go zwiększyć tuż po ustąpieniu epidemii. Taka taktyka może znacząco zwiększyć przychody z eksportu i stać się impulsem stymulacyjnym...
Mniejsze zużycie prądu wynika z tego, że w kominach wyciągowych nie ma wentylatorów elektrycznych, a przepływ powietrza regulują jedynie przepustnice.
Ponadto zastosowanie kurtyn zapewnia bardzo dobrą wentylację nawet w upalne dni oraz równomierne oświetlenie chlewni.
Inwestor po rozmowie z przedstawicielem jednej z firm dowiedział się o programie Gobarto 500 i po zapoznaniu się z jego szczegółami zdecydował się dołączyć do projektu.
Jego zdaniem rozwiązanie to daje mu pewne zyski i zabezpieczenie spłaty zaciągniętego kredytu.
Wyposażenie chlewni zapewniła firma Polnet Sp. z o.o., a umowę na odchów tuczników gospodarz podpisał z Grupą Cedrob S.A.
-
Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ