Ferma przeznaczona dla 350 loch została wyposażona między innymi w indywidualne żywienie macior, a także sterowanie mikroklimatem i pracą linii zadawania paszy za pomocą urządzeń mobilnych. Hodowcy z każdego miejsca z dostępem do internetu mogą również podglądać zwierzęta dzięki kamerom zamontowanym w budynkach.
Produkcja wieprzowiny w krajach UE w bieżącym roku utrzyma się na podobnym poziomie jak przed rokiem. Jednak jej pozycja na światowym rynku może być zagrożona. Konkurencyjność unijnej wieprzowiny na rynkach światowych będzie się pogarszała w...
Trzoda chlewna w gospodarstwie państwa Dzikielewskich z Łęgowa w woj. warmińsko-mazurskim była utrzymywana od lat. Jednak w 2015 r. bracia Tomasz, Michał i Marcin postanowili zainwestować i kupili działkę wraz z budynkami, w których było utrzymywane bydło, a później trzoda chlewna.
Modernizacja obiektu trwała 1,5 roku i łącznie z wyposażeniem pochłonęła ponad 5 mln złotych.
Hodowcy odnowili trzy budynki, które zostały połączone ze sobą wspólnym korytarzem. W pierwszym z nich mieści się sektor krycia, loch prośnych oraz loszek remontowych. W drugim znajduje się porodówka, a obok niej pomieszczenie dla knurów i laboratorium, a w trzecim jest przygotowywana odchowalnia prosiąt, w której łącznie pomieści się 1800 sztuk.
Chlewnie pomieszczą 350 loch. Hodowcy docelowo będą produkować warchlaki w wadze około 32 kg, które trafią do gospodarstwa należącego do ich ojca Andrzeja, gdzie będą dalej tuczone.
W sektorze krycia zostało przygotowane 105 pojedynczych kojców inseminacyjnych. Są one wyposażone w dwie linie dozowania paszy z możliwością indywidualnego żywienia, długie koryta z blachy nierdzewnej oraz poidła o stałym poziomie wody.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś o wyznaczeniu nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to sto piąte ognisko choroby od początku pojawienia się wirusa w naszym kraju i pierwsze w tym roku. Wirus ASF...
Obok znajdują się dwa kojce dla loszek remontowych oraz osiem kojców dla loch prośnych, w których łącznie zmieści się 192 sztuki.
W budynku zastosowano wentylację podciśnieniową oraz system zraszania. Instalacja składa się z pompy wysokociśnieniowej, rurek ze stali nierdzewnej oraz dysz zamontowanych nad wlotami powietrza.
Sektor porodowy składa się z dwóch komór głównych oraz dwóch rezerwowych, w których łącznie zmieści się 108 macior. Każde stanowisko jest wyposażone w jarzmo porodowe, koryto dla maciory oraz wspólne poidło.
Legowiska dla loch stanowią ruszta żeliwne, a dla prosiąt plastikowe. Dodatkowo w kojcu zamontowano maty wodne zasilane z instalacji centralnego ogrzewania, a nad nimi znajdują się plastikowe daszki oraz promienniki podczerwieni.
W porodówce zastosowano wentylację kanałową, a w ścianach zewnętrznych korytarza głównego zamontowano cztery panele chłodzące. Są one wykonane z falistego papieru celulozowego nawilżanego wodą, co umożliwia schładzanie powietrza latem.
Wypreparowanie skutecznej szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) zaoszczędziłoby hodowcom pieniędzy i nerwów. Naukowcy zajmują się tym od lat, ale póki co spektakularnych sukcesów brak. Temat mocno odżył w...
Zainstalowano tam również czujniki, które kontrolują poziom amoniaku, siarkowodoru i dwutlenku węgla.
Za transport paszy we wszystkich budynkach odpowiada paszociąg koralikowy zasilany z dziewięciu silosów wyposażonych w wagi elektroniczne.
Wszystkie sterowniki zainstalowane na fermie są spięte z komputerem centralnym, dzięki czemu hodowcy mają pełna informację dotyczącą żywienia, mikroklimatu, poziomu paszy w silosach itp. Dane te są dostępne na urządzeniach mobilnych z każdego miejsca z dostępem do internetu.
Ponadto we wszystkich obiektach jest dostępna sieć wi-fi, dzięki której sterowanie poszczególnych systemów lub wprowadzanie danych dotyczących zwierząt może odbywać się podczas ich obsługi lub obchodu budynków.
Ferma w całości została wyposażona przez firmę Wesstron.
Więcej na temat nowoczesnej chlewni braci Dzikielewskich przeczytasz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie.
Zaprenumeruj