Tlenek cynku w paszy jeszcze przez pięć lat?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-08-2017,8:55 Aktualizacja: 28-08-2017,8:58
A A A
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej oraz Izba Zbożowo - Paszowa złożyły wniosek do ministra Jurgiela o skorzystanie z możliwości odroczenia wejścia w życie zakazu stosowania tlenku cynku (ZnO) w paszy dla zwierząt o pięć lat ze względu na brak dostępności skutecznych środków alternatywnych. 
 
Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku w dietach dla zwierząt. Decyzja wykonawcza została podpisana 26 czerwca br. Podjęto ją ze względu na negatywny wpływ tego związku chemicznego na środowisko naturalne.
 
Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, zmiana przepisów

Zmiany prawa w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt

Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004 r. została znowelizowana, a wprowadzone poprawki weszły w życie 24 sierpnia br. Rozszerza ona katalog działań, jakie mogą być podejmowane przez...
Zgodnie z wydaną decyzją, państwo członkowskie może odroczyć o pięć lat wycofanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tlenku cynku, w przypadku kiedy uzna, że natychmiastowe jego wycofanie może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie zwierząt ze względu na brak środków zastępczych na rynku. 
 
Tlenek cynku często jest stosowany przez hodowców w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu. Jego użycie zabezpiecza je przed wystąpieniem biegunki i wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego zwierząt.
 
Dodatek cynku do paszy hamuje biegunki wywołane przez Escherichia Coli. Jego stosowanie ogranicza użycie antybiotyków u prosiąt, co zmniejsza ryzyko powstawania lekooporności wśród bakterii. 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA