Tlenek cynku często jest stosowany przez hodowców w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu, co zabezpiecza je przed wystąpieniem biegunki i jest istotnym wsparciem dla dobrego funkcjonowania przewodu pokarmowego zwierząt.
Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku (ZnO) w dietach dla zwierząt. Decyzja została podjęta ze względu na negatywny wpływ tego związku chemicznego na środowisko naturalne - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Tlenek cynku w większości krajów członkowskich jest zarejestrowany jako produkt medyczny. Często jest stosowany przez hodowców w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu, co zabezpiecza je przed wystąpieniem biegunki i jest istotnym wsparciem dla dobrego funkcjonowania przewodu pokarmowego tych zwierząt.
Stosowanie tlenku cynku znacznie ogranicza konieczność użycia antybiotyków u prosiąt, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania lekooporności bakterii, która staje się coraz większym problemem w terapii ludzkiej.
Surowa lub niedogotowana wieprzowina jest najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu E w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano dziesięciokrotny wzrost przypadków zakażeń tym wirusem u ludzi. ...
Do tej pory tlenek cynku był przepisywany na receptę przez lekarzy weterynarii.
Na mocy dyrektywy 2001/82/WE Parlamentu Europejskiego Parlamentu i Rady w dniu 26 czerwca br. została podpisana decyzja wykonawcza komisji, która wprowadza zakaz używania leczniczego tlenku cynku w dietach dla zwierząt.
Zgodnie z wydaną decyzją, państwo członkowskie może odroczyć wycofanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tlenku cynku, w przypadku kiedy uzna, że natychmiastowe jego wycofanie może mieć niekorzystny wpływ np. na sektor trzody chlewnej ze względu na brak dostępności środków alternatywnych.
Okres odroczenia nie może przekroczyć pięciu lat od daty przyjęcia tej decyzji.
Zdaniem ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zasadne jest skorzystanie z możliwości odroczenia wejścia w życie zakazu stosowania tlenku cynku o pięć lat, ponieważ jego wycofanie przyczyni się do wzrostu występowania biegunek i śmiertelności prosiąt, co przełoży się na zwiększenie kosztów produkcji.