Tlenek cynku w paszy można stosować przez kolejne 5 lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
11-10-2017,13:05 Aktualizacja: 11-10-2017,13:11
A A A
Hodowcy i producenci trzody chlewnej często stosują tlenek cynku (ZnO) w paszy dla prosiąt przez pierwsze dwa tygodnie po odsadzeniu. Jego użycie ogranicza wystąpienie biegunek u zwierząt i wspiera funkcjonowanie ich przewodu pokarmowego.
 
Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku w dietach dla zwierząt. Decyzja wykonawcza została podpisana 26 czerwca br. Podjęto ją ze względu na negatywny wpływ tego związku chemicznego na środowisko naturalne.
 
ASF, odstrzał sanitarny dzików, bioasekuracja ferm

ASF - sam odstrzał dzików nie wystarczy

Odstrzał sanitarny dzików oraz eliminowanie produkcji świń w gospodarstwach nie przestrzegających zasad bioasekuracji w promieniu 3 km od ogniska jest w stanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń.  ...
Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej złożył wniosek do ministra Jurgiela o skorzystanie z możliwości odroczenia wejścia w życie zakazu stosowania tlenku cynku w paszy dla zwierząt o pięć lat ze względu na brak dostępności skutecznych środków alternatywnych i uzyskał pozytywną odpowiedź. 
 
W otrzymanym piśmie minister Ewa Lech informuje, że Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ww. instytucji poinformował, że Polska skorzysta z okresu przejściowego przewidzianego w decyzji Komisji Europejskiej.
 
Oznacza to, że pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych weterynaryjnych zawierających tlenek cynku powinny obowiązywać do 26 czerwca 2023 r. 
 
Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego z prośbą o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania produktów alternatywnych, którymi można by było zastąpić pasze zawierające tlenek cynku.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA