Identyfikacja świń oczami lekarza weterynarii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-11-2016,15:10 Aktualizacja: 16-11-2016,14:35
A A A

Świnie, które urodziły się w siedzibie stada muszą być znakowane w terminie 30 dni kolczykiem na lewym uchu. Fakt ten hodowcy muszą zgłosić do ARMiR w ciągu 7 dni. Trzoda chlewna, która została przemieszczona do innego gospodarstwa i przebywa tam ponad 30 dni musi być dodatkowo znakowana przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego tego stada.

Lekarze weterynarii mają wątpliwości, czy wymogi dotyczące znakowania świń wprowadzone w związku z ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt są odpowiednio sformułowane. Dr n. wet. Marian Porowski sformułował swoje wątpliwości i przedstawił je za pośrednictwem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

znakowanie, tatuaż, kolczyk, świnia

Każda świnia musi być znakowana

Oznakowanie czy to w postaci kolczyka czy tatuażu na uchu musi mieć już każda świnia. Składa się ono z numeru identyfikacyjnego czyli numeru stada, w którym dane zwierzę się urodziło. Obowiązkowe znakowanie kolczykiem należy wykonać na lewej...

Prosięta nie mogą być obecnie znakowane tatuażem. Tymczasem zdaniem dra Porowskiego jest on trwały, a zabieg  wykonywany w pierwszych dniach życia, kiedy zwierzęta są pod osłoną odporności biernej a dodatkowo w wielu fermach zabezpieczone antybiotykiem jest bezpieczny.

Prosięta w fermach z pełnym cyklem produkcyjnym wchodzą do sektora odchowu w wadze 7 kg i przebywają tam ok. 8 tygodni. Zgodnie z ustawą powinny być one znakowane tatuażem nie później niż 30 dni po wejściu do odchowalni. Ustawodawca nie określa jednak sposobu tatuowania. Jak podkreśla dr Porowski tatuownica uderzeniowa zabije prosię, a dodatkowo ilość wkłuć jest na tyle duża, że może się ona przyczynić do problemów zdrowotnych zwierząt.

Tatuowanie przed wejściem do tuczu lub po zasiedleniu w fermach, gdzie mamy do czynienia z PRRS dodatkowo pogorszy sytuację zdrowotną. Tatuownica będzie roznosić wirusa. Dezynfekcja tych urządzeń jest bowiem niewystarczająca.

asf, ognisko, świnie domowe, piwet

ASF. Zasady ochrony świń przed chorobą

ASF wykryto już w 23 chlewniach w Polsce. W żadnym z obiektów, w których wybuchło ognisko nie przestrzegano zasad bioasekuracji. Niektórzy hodowcy kupowali prosięta niewiadomego pochodzenia i karmili świnie zlewkami. W efekcie...

Tatuowanie starszych świń tatuownicą może doprowadzić do zakażenia ich więcej niż jedną jednostką chorobową. Sytuacja ta jest zatem niepożądana szczególnie teraz, kiedy Unia Europejska kładzie duży nacisk na ograniczenie stosowania antybiotyków oraz dobrostan zwierząt.

Warchlaki z odchowalni przechodzą do sektora tuczu. Jeśli są one kupowane przez kolejnego hodowcę po raz kolejny muszą być w ciągu 30 dni znakowane. Ale w jaki sposób? Tatuownica oznacza kolejne 164 wkłucia i zagrożenie przenoszenia chorób.

W szóstym punkcie rozporządzenia w przypadku utraty kolczyka ustawodawca pisze, że w terminie 7 dni od dnia otrzymania duplikatu należy ponownie zakolczykować zwierzę. Marian Porowski pyta co oznacza otrzymanie duplikatu i od kogo ma on pochodzić? Wynika z tego, że po stracony kolczyk hodowcy powinni się zgłosić do ARMiR, co jego zdaniem jest absurdalne.

Lekarz weterynarii Marian Porowski zadaje również inne pytania. Co zrobić w przypadku jeżeli kupuję prosięta, które są oznakowane kolczykiem i 2-3 dni po zakupie kilka prosiąt gubi kolczyk? Zgłaszam to do ARMiR, ale ustawodawca nie określa czy zgubiony kolczyk ma być numerem stada z którego zwierzęta pochodzą. Co jednak jeśli pochodzą one z drugiego końca Polski lub zza granicy?

- Zdaję sobie sprawę, że można się z boku mądrować ale jeszcze raz należałoby się zastanowić nad efektywnym znakowaniem świń. Wykonywanie tatuaży u świń 30kg i więcej to katorga. Myślę że na spokojnie należałoby zebrać opinie od lekarzy i producentów i zmodyfikować proponowany system. Należy również wziąć pod uwagę protesty które mogą się pojawić ze strony ekologów - czytamy w komunikacie wydanym przez dr n. wet. Mariana Porowskiego.

Książka warta polecenia:  "Sygnały świń"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA