ASF. Zasady ochrony świń przed chorobą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-10-2016,11:00 Aktualizacja: 29-10-2016,11:00
A A A

ASF wykryto już w 23 chlewniach w Polsce. W żadnym z obiektów, w których wybuchło ognisko nie przestrzegano zasad bioasekuracji. Niektórzy hodowcy kupowali prosięta niewiadomego pochodzenia i karmili świnie zlewkami. W efekcie w ciągu 10 tygodni choroba zajęła trzykrotnie większą część kraju niż w ciągu 2,5 roku.

Świnie domowe, które zostały zakażone ASF miały takie same objawy. W każdym stadzie pojawiały się one najpierw u macior luźnych i były to pogorszenie apetytu, nieznaczny wzrost temperatury do około 40 stopni, poronienie i w końcu pojedyncze padnięcia.

Choroba atakowała następnie prosięta i warchlaki. W każdej grupie charakterystyczne było także zasinienie uszu i podbrzusza. Jeśli chodzi o zmiany sekcyjne obserwowano ogromne powiększenie śledziony.

Co zrobić, żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ASF? Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nagrał i opublikował film na temat zasad ochrony świń przed tą chorobą. Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak tłumaczy w nim co to jest ASF, co go wywołuje oraz jak należy postępować, aby uchronić się wejściem wirusa do chlewni. Zachęcamy do obejrzenia filmiku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA