ASF. Wyznaczone zostały strefy wokół trzeciego ogniska. Trwa eutanazja świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-05-2019,16:45 Aktualizacja: 31-05-2019,16:48
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o działaniach podjętych w związku z wybuchem trzeciego ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Eutanazja świń w ognisku ASF w gospodarstwie zlokalizowanym w gminie Orla w powiecie bielskim rozpoczęła się dzisiaj tj. 31 maja.

"Do godziny 14.00 zlikwidowano 1800 sztuk warchlaków, które na bieżąco i pod ścisłą kontrolą są przekazywane do zakładu utylizacyjnego. Działania organów IW, Straży Pożarnej, Policji oraz innych zaangażowanych służb będą kontynuowane aż do całkowitego, bezpiecznego zakończenia zwalczania choroby w gospodarstwie " czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko ASF na Podlasiu. Ponad 8 tysięcy świń trafi do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (31 maja) o stwierdzeniu trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ognisko ASF nr trzy w 2019 roku zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 29 maja 2019 r. z...

Opublikowane zostało również rozporządzenie Wojewody Podlaskiego Nr 1/2019 z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów bielskiego i hajnowskiego.

Rozporządzenie określiło obszar zapowietrzony i zagrożony oraz wprowadziło nakazy i zakazy obowiązujące na tych terenach.

Hodowcy trzody chlewnej, którzy znaleźli się w tych obszarach, zostali objęci czasowym zakazem przemieszczania świń z i do gospodarstw.

Obszar zapowietrzony o promieniu 3 km wokół ogniska choroby obejmuje miejscowości na terenie powiatu bielskiego w gminie Orla. Są to Kruche, Moskiewce, Wólka Wygonowska oraz Gregorowce.

Obszar zagrożony o promieniu 7 km poza obszarem zapowietrzonym obejmuje miejscowości na terenie powiatu bielskiego oraz hajnowskiego.

walka z asf w chinach, chiny, asf, Matthew Stone, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, oie

Walka z ASF potrwa długie lata. Sytuacja robi się dramatyczna

- Chiny będą się przez wiele lat mierzyły z ASF, który powoduje poważne straty w tamtejszych hodowlach - ocenił w rozmowie z agencją Reutera Matthew Stone, wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Według...

Miejscowości objęte obszarem zagrożonym na terenie powiatu bielskiego to:

  • w gminie Orla: Reduty, Koszele, Orla, Malinniki, Malinniki Kolonia, Szernie, Paszkowszczyzna, Spiczki, Topczykały, Gredele, Gredele-Kolonia, Koszki, Oleksze, Dydule, Czechy Zabłotne, Pawlinowo,
  • w gminie Bielsk Podlaski: Kozły, Mokre, Dubiażyn, Podbiele, Rajki,
  • w gminie Boćki: Nurzec, Szeszyły, Mołoczki, Śnieżki, Pasieka, Krasna Wieś,

Miejscowości objęte obszarem zagrożonym na terenie powiatu hajnowskiego to:

  • w gminie Kleszczele: Gruzka, Piotrowszczyzna, Dasze, Krośna, Żuki, Pogreby, Kleszczele, Suchowolce, Saki, Zaleszany, Toporki,
  • w gminie Dubicze Cerkiewne: Jelonka, Rutka.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA