Ognisko ASF na Podlasiu. Ponad 8 tysięcy świń trafi do utylizacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-05-2019,12:30 Aktualizacja: 31-05-2019,12:40
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (31 maja) o stwierdzeniu trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ognisko ASF nr trzy w 2019 roku zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 29 maja 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko wybuchło w w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń, położonym w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim. Tym samym jest ono największym z dotychczas stwierdzonych w Polsce.

walka z asf w chinach, chiny, asf, Matthew Stone, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, oie

Walka z ASF potrwa długie lata. Sytuacja robi się dramatyczna

- Chiny będą się przez wiele lat mierzyły z ASF, który powoduje poważne straty w tamtejszych hodowlach - ocenił w rozmowie z agencją Reutera Matthew Stone, wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Według...

Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Ognisko ASF w woj. podlaskim jest trzecim w tym roku. Przypominamy, że pierwsze wybuchło pod koniec stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń, położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Drugie ognisko ASF zostało stwierdzone 17 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń, położonym w gminie Giżycko w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA